Перші години після пологів - Без рубрики ГО Лада
Перші години після пологів
Перші години після пологів

Перші години після пологів — найбільш зворушливий і найбільш відповідальний період. Від того, наскільки правильними будуть дії медперсоналу і самої жінки в ці перші години, залежить здоров’я і малюки, і матері. Що робити з новонародженою дитиною в пологовому будинку в перші години після пологів? Що зазвичай відбувається з мамою відразу після пологів – до чого бути готовою, що вважається нормою в перші години після розродження, а коли треба бити на сполох?

Щоб перший день у пологовому будинку не викликав у вас зайвих переживань, ми зараз розповімо, що очікує у пологових будинках України матерів та новонароджених у перші години після пологів.

Перші години життя дитини

В Україні давно відійшли від практики, коли одразу після пологів дитину мамі лише показували здалеку та забирали на кілька годин. Навпаки, сьогодні перші 60 хвилин після пологів називають «золотою годиною» – за цей час між новонародженим та матір’ю має встановитися контакт. Для цього малюка на перші 60 хвилин після пологів укладають мамі на живіт. Вважається, що це є запуск «механізму» материнства.

У перші години після пологів в організмі мами відбуваються зміни на психологічному та гормональному рівні. Внаслідок контакту шкіри мами та новонародженого в перші години після пологів у жінки починає знижуватися рівень адреналіну, а інтенсивніше продукуються окситоцин та пролактин – основні гормони материнства.

Якщо відразу після пологів – у перші години – малюка покласти на живіт мами, жінка швидше усвідомлює факт материнства та у неї відбудуться необхідні зміни на психоемоційному рівні.

Дитина в перші години після пологів потребує цього контакту з матір’ю не менше, ніж сама породілля. Перші дні життя дитини, не кажучи вже про перші години відразу після пологів – це величезний стрес. У ці хвилини малюк потребує підтримки та допомоги, які може отримати через тактильний контакт із матір’ю. «Золота година» контакту матері та новонародженого дає дитині багато користі:

 • відразу після пологів у немовляти погана терморегуляція, а при контакті з маминим тілом у перші години після народження немовля заспокоюється та зігрівається;
 • тактильний контакт з матір’ю в перші години дозволяє малюкові легше адаптуватися до нового середовища — його дихання та серцебиття переходять у правильний ритм;
 • приблизно через 10-15 хвилин після того, як малюк відпочине, заспокоїться і звикне до нового середовища, він інтуїтивно підіймає голову і починає шукати груди – так запускається механізм грудного вигодовування;
 • у перші години після пологів для малюка важливий контакт із матір’ю – у цей період відбувається процес імпринтингу, тобто відбиток у свідомості новонародженого образу матері.

Методику «золотої години» не застосовують у разі, якщо:

 • під час пологів виникли ускладнення;
 • малюк народився недоношеним;
 • новонароджений важить менше ніж 2,5 кг;
 • під час пологів застосовувалася вакуум-екстракція;
 • у новонародженого діагностовано дихальну недостатність.

Якщо родовий процес пройшов з ускладненнями або малюк народився недоношеним, то перші дні після пологів дитина проводить у спеціальному відділенні, де їй надають необхідну медичну допомогу, а якщо знадобиться, то вдаються і до послуг спеціальної апаратури.

Перші хвилини, години, дні після пологів: що відбувається з мамою?

Не лише перші години, а й перші дні після пологів для кожної жінки – це стрес та величезне навантаження. У цей час в організмі матері відбуватимуться різні зміни. Деякі вона відчує одразу, інші – у перші тижні після пологів.

У перші години після пологів у породіль можуть бути такі симптоми:

 • почервоніння очей та сліди від дрібних крововиливів на шкірі обличчя – таке трапляється, коли мама тужиться та дихає неправильно, коли занадто напружує обличчя;
 • спазми у черевній порожнині – це нормальний процес для післяпологового періоду, біль виникає на тлі скорочення матки, частіше такий симптом буває після других пологів або після вагітності двійнят;
 • з’являються лохії (кров’яно-слизові виділення) – це нормальний процес відновлення слизового покриву матки;
 • болючі відчуття в м’язах по всьому тілу — це наслідок напруги м’язів під час пологів;
 • біль у промежині – нормальний стан після розродження;
 • «Розпирання» в молочних залозах – стан, характерний для перших годин і перших днів після пологів, коли виділяється молозиво, а потім (на 2-3 добу) та молоко;
 • ускладнене сечовипускання — у багатьох породіль протягом перших годин після пологів можуть бути позиви до сечовипускання, але зробити це складно, проте щоб сечовий міхур не заважав природному скороченню матки, важливо, щоб протягом перших 6-8 годин після пологів він був порожнім;
 • складності з випорожненням – перший стілець після пологів може супроводжуватися неприємними відчуттями, для полегшення процесу можна прийняти проносне;
 • запаморочення — поширений стан у перші години після пологів, тому хоча б 6 годин після народження малюка жінці не можна вставати з ліжка без допомоги;
 • відвислий живіт – протягом кількох тижнів черевні м’язи повернуться у нормальне становище.

Перші дні після кесаревого розтину мамі варто дотримуватися особливої ​​дієти, не підіймати нічого важкого і не напружувати м’язи живота, щоб не розійшлися шви. Якщо пологи були дуже важкі, для догляду за дитиною може бути потрібна допомога родичів або послуги няні (благо, такий сервіс в Україні досить добре розвинений).

Говорячи, що потрібно в перші дні після пологів, не можна окремо не згадати про допомогу та психологічну підтримку близьких. У деяких жінок у перші дні після пологів стрес настільки сильний, що їм можуть знадобитися послуги психолога.

Що може зробити тато для новонародженого та мами у перші дні після пологів?

Перші дні малюка та мами у пологовому будинку – одночасно щасливий та наповнений стресами час. Якщо пологи пройшли без ускладнень, то вже в перші години можна відвідати породіллю. Крім того, багато пологових будинків України надають батькам таку послугу, як партнерські пологи. Для деяких жінок така практика – додаткова підтримка чоловіка.

Незалежно від того, був присутній чоловік на пологах дружини чи ні, він повинен розуміти, що після пологів дружина та малюк потребуватимуть його турботи та підтримки. Адже роль батька однакова, відмінність лише тому, що тато неспроможний годувати грудьми, а всі інші обов’язки тато може виконувати як і мама.

Щоб дізнатися більше про відновлення жінки після пологів, ви можете зателефонувати на безкоштовну гарячу лінію підтримки батьків після пологів – 0800500313.

Пн – пункт з 9:00-19:00.

Сб з 9:00-16:00.

Редакторка статті: Олена Бичкова, доула.

Поділитись матеріалом