
Післяпологова депресія
Післяпологова депресія. Коли бити тривогу?
Післяпологова депресія – це розлад настрою, який може виникнути у жінок після пологів. В такому стані матері дуже важко піклуватися про себе та дитину, бо вона відчуває постійний смуток, знесилення, тривогу та зниження настрою.
Мама не відчуває себе щасливою і через це в неї виникає почуття провини. Вона почуває себе поганою матір’ю і ще більше починає кружляти по замкненому колу депресії.
Цю хворобу не можна залишити поза увагою, бо нелікована депресія може призвести до біди, коли мама у відчаї шкодить собі та/або дитині. Депресія має різноманітні симптоми, і вірний діагноз може поставити лише лікар, але запідозрити депресію може або сама жінка, або її близькі.
Пройдіть тест на виявлення рівня депресії – тест на депресію.
Ось найпоширеніші симптоми післяпологової депресії:
- Почуття пригніченості, безнадії, спустошеності або перевантаження;
- Частий плач без причини;
- Почуття надмірної тривоги;
- Дратівливість або непосидючість;
- Надмірна сонливість або неспроможність заснути, навіть коли дитина спить;
- Труднощі з зосередженістю уваги, прийнятті рішень;
- Відчуття фізичного виснаження, розбитість;
- Переїдання або втрата апетиту;
- Почуття гніву чи люті;
- Уникнення спілкування з друзями та сім’єю;
- Відсутність емоційного зв’язку зі своєю дитиною;
- Відчування себе поганою матір’ю;
- Думки про заподіяння шкоди собі та дитині.
Післяпологова депресія може розвинутися в будь-якої жінки. Не важливо, перша це дитина або ні, чи живе мама в однокімнатній квартирі та не має бабусь та дідусів й поміч, або в неї є великий будинок та няня для дитини. Захворіти може будь-хто, і це не є ознакою слабкості чи того, що жінка щось зробила не так.
Це просто хвороба, яка піддається лікуванню.
Як лікується післяпологова депресія?
Психотерапія
Депресія легкого та помірного ступенів успішно лікується психотерапією (методом вибору є когнітивно-поведінкова терапія). Депресія вираженого ступеня краще лікується поєднанням психотерапії та антидепресантів;
Медикаментозна терапія
Якщо депресія важкого ступеня, то методом вибору є антидепресанти. Лікувальний ефект відчувається через декілька тижнів після початку прийому. Деякі антидепресанти дозволені при годуванні грудьми, про це треба поговорити з лікарем-психіатром.
Як діяти, якщо є підозра на депресію?
Пройдіть опитувальник на депресію (додано в коментарях). Якщо буде виявлена легка або помірна депресія, тоді можна звернутися до когнітивно-поведінкового психотерапевта. Якщо буде виражена чи важка, зверніться, будь ласка, до психіатра.
Авторка матеріалу – Ольга Карпенко, лікарка-психологиня.
Якщо результат вашого тесту покаже, що у вас присутня депресія, нижче ми навели список центрів та груп допомоги, куди можна звернутися:
- Група післяпологової підтримки для мам і татів – Обійми для батьків. Підтримка після пологів і не тільки.
- Сайт допомоги жінкам в депресії “Дбайливо до себе”, експерти: доула Тетяна Родіна, психологи Наталя Мовчан і Юлія Кулик https://dbailyvodosebe.ww7.es/
- Дбайливо до себе – група підтримки мам на шляху материнства.
- ГО “Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”, https://www.instagram.com/go.lada/, https://t.me/GO_LadaBot – телеграм-бот інформаційної підтримки жінок після пологів.
- Янголи. Група підтримки батьків, які зазнали перинатальних втрат.
- Допомога вагітним у кризовій ситуації.
- Лінія довіри «Доброе слово» — цілодобова анонімна психологічна допомога онлайн безплатно.
- Клуб для мам “Молочні ріки”: підтримка грудного вигодовування і не тільки.
- Вагітні теревені – група підтримки для вагітних та мам та зустрічі з доулами.
Соціальні служби та ГО:
- Безплатні онлайн консультації – допомога подружжям від професійних сімейних консультантів, http://familyclub.org.ua/meni-potribna-dopomoha/.
- Громадська організація La strada, онлайн консультації при домашньому насиллі та захист прав дітей, https://la-strada.org.ua/.
- The Moms – об’єднує волонтерів та благодійників для надання комплексної допомоги багатодітним мамам та сім’ям, які потрапили в складну ситуацію.
- Соціальний центр для дітей та сімей “Відкрите Серце”.
- Національна цілодобова лінія з питань запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров’я “Lifeline Ukraine”, 7333.
- Caritas-Spes Ukraine – Благодійний фонд Карітас. Допомога людям в скрутних життєвих ситуаціях. Має представництва в багатьох містах України.
Поділитись матеріалом