
Мами, що надто переживають. Техніки, що знижують рівень тривожності
Всі мами переживають за власних дітей – це аксіома. Але інколи тривога стає такою сильною, що заважає насолоджуватися життям.
Постійне відчуття страху і думки: “А раптом щось станеться?” витісняють радість, спокій та розслабленість. Тоді така мама намагається контролювати абсолютно все у своєму житті, щоб не допустити лиха. Але правда в тому, що життя не проконтролюєш на 100%, і в ньому відбувається дуже багато подій: і хороших, і не дуже.
Якщо ви відчуваєте, що занадто тривожитесь за все і всіх, не можете розслабитись і намагаєтесь все контролювати, тоді у вас може бути генералізований тривожний розлад (ГТР).
Люди з ГТР переживають про все те, що й інші, але надмірно і непродуктивно. А також про те, про що інші люди зазвичай не переживають (малоймовірні події). Вони наче постійно чекають, що станеться щось дуже погане.
Така тривога дуже виснажує і фізично, і емоційно. Може бути безсоння, втрата апетиту, біль в м’язах від напруги. А також страждають стосунки, робота та вільний час.
Що робити та куди звертатися, якщо ви відчуваєте, що надмірно переживаєте за все?
- Ви можете пройти тест на рівень тривоги. Пройшовши його, ви зрозумієте, чи підвищена у вас тривожність.
2. Тоді можна звернутися до когнітивно-поведінкового психотерапевта.
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є доказовим методом роботи з тривожністю і дає гарні та швидкі результати.
У важких випадках можна звернутися до психіатра, і він назначить препарати проти тривожного стану.
3. Скористайтеся простими, але дієвими техніками роботи з тривогою:
Дихальна техніка “Квадрат”.
Коли вам треба заспокоїтись і зменшити тривогу, зручно сядьте або станьте і на чотири рахунки зробіть довгий вдих носом (рахуйте: раз-і-два-і-три-і-чотири-і). Потім на чотири рахунки затамуйте подих, далі на чотири зробіть видих ротом і знову на чотири затамуйте подих. Зробіть так декілька разів, поки не відчуєте заспокоєння.
Техніка “Повітряна кулька”.
Це робота з уявою. Уявіть повітряну кульку, в яку ви видихаєте свою тривогу. Надуйте кульку тривогою, зав’яжіть і відпустіть у небо. Споглядайте, як ваша тривога відділяється від вас і відлітає.
Техніка “Час для переживань”.
Якщо у вас в голові часто крутяться тривожні думки, і ви ніяк не можете їх зупинити, скажіть своїм думкам таке: “Так, стоп! Зараз я не буду про це думати й переживати. Я виділю на тривогу собі час сьогодні з 20:00 до 20:15 (будь-який зручний для вас час). А зараз я відпускаю думки від себе”. Сказали й перемикнули увагу на якусь корисну або приємну діяльність. А в умовні 20:00 сядьте і попереживайте від душі ці 15 хвилин. Ці техніки – лише початок глибокої й всебічної роботи з тривогою, але і вони дають результат.
Бажаємо всім відчувати менше тривоги й більше спокою і радості.
Авторка матеріалу – Ольга Карпенко, лікарка-психологиня, когнітивно-поведінкова психологиня, арттерапевтка.