
Тривога про здоров’я та життя дітей. Де грань?
Кожна мама, яка нещодавно народила дитину, може отримати бонусом материнську тривогу. Вона тримає на руках свій маленький і такий крихкий клубочок щастя і боїться зробити невдалий рух, щоб не пошкодити малечу. Потім починається налагодження грудного вигодовування, підмивання, переодягання, вкладання спати й безліч інших справ, з яких тепер складається щоденне життя молодої мами. А потім – висипання, скоринки, кольки, почервоніння, забитий носик, перший пчих …
Як тут не розтривожитись, чи все мама робить правильно? Чи не проґавила щось? А раптом вона через недосвідченість зашкодить дитині? А раптом вона чимось серйозним захворіє? А раптом я буду поганою мамою і не вбережу дитя від небезпек цього світу? А якщо, якщо, якщо …
Ці думки, наче зграя ворон, кружляють у свідомості переляканої мами й заглушають голос розуму. Деякі легко справляються з тривогами, відганяючи зайві переживання від себе. А інші занурюються в них повністю, підлаштовуючи під страхи й тривоги своє життя і життя своєї родини.
Тривоги годуються поганими новинами й чутками, як ворони на тільки що засадженому городі. Мама вмикає телевізор, щоб трохи перепочити, і наштовхується на концентрат жахів: там дитина захворіла на невиліковну хворобу, там випав з вікна, там її взагалі вкрали, а там лікарі не врятували …
Погодьтеся, це дуже страшно. І цей страх проникає у втомлену маму і поселяється там. І непомітно для себе, на наступний день мама тепліше укутує дитини, ретельніше вимиває всі поверхні будинку, менше буде гойдати дитину на гойдалці, частіше буде сидіти на батьківських форумах і перечитувати всілякі причини кожного пчиха.
А одного разу мама раптом зрозуміє, що не може спати, поки її доросла дитина не повернеться з дня народження, або не зможе працювати, поки дитина-школяр не подзвонить, що вона дійшла до школи. І що легше зайвий раз просто сходити до лікаря перевіритися, чи точно дитина здорова, чи нічого лікарі не пропустили. У здорових дітей тривожних мам самі товсті медичні карти – вдумайтеся.
Що ж робити, якщо ви надмірно турбуєтеся про здоров’я дитини?
Вивчіть матчастину.
Є книги про здоров’я дітей, де просто написано про найпоширеніші захворювання і як їх лікувати. Також є книги, де описано, як доглядати за дитиною правильно з медичної точки зору. Вивчіть цю інформацію. І наступного разу, замість чергового миття підлог, можливо, вам захочеться просто пограти з дитиною.
Знайдіть свого лікаря і слухайте його.
Замість сидіння на батьківських форумах, де діляться своїми страхами такі ж тривожні батьки, краще комунікувати з сімейним лікарем.
Не дивіться і не читайте погані новини.
У світі кожну хвилину відбувається щось погане рівно, як і гарне. Не заливайте себе негативними емоціями, які потім перетворюються в тривогу.
Усвідомте, що ви не можете проконтролювати все.
Всі діти хворіють і отримують легкі травми. Але не можна їх закрити в будинку і не випускати в цей великий і страшний світ. Якщо ви народили дитину, то дайте їй можливість досліджувати цей світ. Не лякайте її криками: “Зараз впадеш!” А просто будьте поруч і страхуйте.
Займіться собою.
Відпочиньте і подбайте про себе – це важлива умова для гармонізації своєї нервової системи й зменшення тривожності.
Подумайте над тим, що ви транслюєте своїй дитині.
Що світ жорстокий і небезпечний? Що в будь-який момент може статися біда? Тоді яким виросте ваш малюк? Теж тривожним і боязким. Дозволяйте дитині проявляти сміливість.
Небезпеки, хвороби, нещасні випадки звичайно є. І їх потрібно враховувати. Але при цьому важливо не позбавляти себе і свою дитину радості життя. Будьте спокійні й зібрані, ви зможете з усім впоратися без зайвих тривог.
Авторка матеріалу – Ольга Карпенко, лікарка-психологиня, когнітивно-поведінкова психологиня, арттерапевтка.