
Вагітність та пологи – це завжди стрес та підвищене навантаження для жіночого організму. Для того, щоб мама і малюк почували себе добре, важливо постійно контролювати стан здоров’я жінки. Для цього одні обстеження майбутні мами проходять під час виношування малюка, інші аналізи здають після пологів.
Давайте розбиратися, які аналізи беруть у пологовому будинку після пологів у жінки, а які потрібно здати пізніше, для чого це необхідно і чому не слід ігнорувати медогляд у післяпологовий період.
Як відновлюється організм після пологів?
Після вагітності та пологів жіночому організму необхідно пройти досить складний та тривалий період відновлення. Після природних пологів жіночому організму потрібно приблизно 12 місяців для повного відновлення. Після кесаревого розтину – майже 3 роки.
У період відновлення суттєві зміни відбуваються у репродуктивній та ендокринній системі, тому, щоб переконатися у правильності перебігу процесів аналізи на гормони після пологів є обов’язковою процедурою. Крім того, зміни відбуваються у кровоносній системі, опорно-руховому апараті. Поступово внутрішні органи переходять на свій звичайний режим роботи, тому що під час вагітності на них припадало подвійне навантаження. І всі ці трансформації відбуваються на фоні біохімічних змін у жіночому організмі.
Навіщо здавати аналізи після пологів?
Відновлення після пологів – складний та багатоетапний процес. Щоб переконатися в тому, що в організмі все йде за планом, через 8 тижнів після пологів молодій мамі варто відвідати гінеколога — пройти плановий огляд і здати аналізи. Це необхідно, щоб виключити можливі проблеми після пологів та у разі виявлення патології своєчасно отримати необхідну медичну допомогу. Своєчасна діагностика дозволяє виключити низку поширених післяпологових ускладнень, включаючи анемію, запалення в матці та придатках, мастит.
Які аналізи здати після пологів визначає лікар, виходячи з індивідуального стану пацієнтки. Найчастіше в поліклініках України комплексне обстеження у післяпологовий період включає аналізи крові, сечі, УЗД-діагностики, мазків. Якщо жінка страждає на хронічні захворювання або під час пологів були ускладнення, то список аналізів після пологів може бути розширений іншими специфічними лабораторними дослідженнями.
Які аналізи здавати після пологів?
Після пологів мамі доведеться складати аналізи кілька разів. Перші здають ще у пологовому будинку. Щодо того, які аналізи здають після пологів у лікарні чи клініці, то, якщо немає ускладнень, список невеликий. Традиційно це:
- загальний аналіз крові (з пальця);
- біохімічний аналіз крові (з вени);
- загальний аналіз сечі.
Але через кілька тижнів жінці, що народила, знадобиться знову скористатися послугами лабораторії й здати повторно на аналіз сечу і кров. Які аналізи крові здати після пологів, залежить від стану жінки. За наявності проблем із щитоподібною залозою або у разі порушення лактації може знадобитися аналіз на гормони. Якщо у жінки тривалий час триває кровотеча (нехай навіть несильна), потрібно здати кров на кількість тромбоцитів. Ще один важливий аналіз, який лікарі радять здати всім жінкам, що недавно народили, – на гемоглобін, тому що в післяпологовий період у багатьох мам розвивається залізодефіцитна анемія.
Інші аналізи, які варто здати жінці після пологів:
- печінкові проби;
- ліпідний профіль (при надмірній вазі);
- інсулін (при надмірній вазі або різкому схудненні).
Також після пологів жінці бажано здати мазок на аналіз мікрофлори піхви, щоб виключити запалення та патогенну мікрофлору, а також зробити УЗД матки та придатків, щоб визначити структурні зміни органів статевої системи.
Яких лікарів відвідати після пологів?
Крім гінеколога, за кілька місяців після народження малюка необхідно відвідати сімейного лікаря, який порадить, які аналізи здати після пологів, щоб визначити повну картину стану здоров’я матусі. Важливо розуміти, що у післяпологовий період висока ймовірність загострення хронічних захворювань. І це також є важливою причиною відвідати лікаря та уточнити, які аналізи потрібно здавати після пологів у конкретному випадку.
Якщо вагітність протікала з ускладненнями, були набряки, що в період виношування дитини в сечі діагностували підвищений вміст білка, тоді важливо скористатися послугами хорошого нефролога, який скаже, який аналіз після пологів здати повторно, щоб визначити точний стан організму. Категорично не можна затягувати з діагностикою, якщо з’явилися набряки, які не минають.
У післяпологовий період багато жінок відчувають нестачу підтримки близьких, через що стають дратівливими, у деяких з’являються ознаки депресії. Для відновлення психоемоційного стану можна скористатися послугами психолога, а родичі повинні подбати про те, щоб надати належну підтримку молодій мамі. Крім того, в Україні працює гаряча лінія підтримки сімей з дітьми. Звернувшись за допомогою до фахівців, можна отримати необхідну інформацію – дізнатися, де в Україні матусям надають психологічну допомогу, та отримати відповіді на інші питання, що хвилюють.
Телефонуйте з пн – пт, з 9:00-19:00 і в сб з 9:00-16:00.
Редакторки статті: Наталія Домбровська, ендокринологиня, Ірина Лазо, гінекологиня.