Біль у спині після епідуральної анестезії - Статті ГО Лада
Біль у спині після епідуральної анестезії
Біль у спині після епідуральної анестезії

Епідуральна анестезія є найпоширенішим методом знеболювання, що застосовується під час пологів. Проте в Україні багато жінок з побоюванням ставляться до процедури, побоюючись, що може виникнути хронічний біль у хребті після епідуральної анестезії.

Чи болить спина після епідуралки насправді? Наскільки інтенсивними можуть бути неприємні відчуття після епідурального наркозу, як довго може зберігатись дискомфорт і чому болить спина після епідуралки? Давайте разом розбиратися у цих питаннях.

Як робиться епідуральна анестезія у клініках України?

Перш ніж говорити, чому болить спина після епідурального наркозу, треба зрозуміти, за якою методикою роблять цей вид анестезії в лікарнях України й не тільки.

Знеболення методом епідуральної анестезії здійснюють шляхом ін’єкції в ділянку хребта. У міжхребцеву область вставляють тонкий гнучкий катетер, через який постачають в організм анестетик, що блокує болючі імпульси в нижній частині тіла.

Сама собою епідуральна анестезія не викликає сильного дискомфорту, зате здатна істотно полегшити стан жінки під час пологів. При цьому анестетик, що вводиться шляхом епідуральної анестезії, абсолютно нешкідливий для малюка, оскільки не проникає в кровообіг мами. До допомоги епідуральної анестезії вдаються у разі недоношеної вагітності, при підвищеному артеріальному тиску у жінки, у разі тривалих і болісних пологів, необхідності оперативного втручання, відсутності правильної пологової діяльності. А ось про те, чи може боліти спина після епідуральної анестезії, поговоримо далі.

Чи може боліти спина після епідуралки?

Чи нормально, якщо виникають болі у спині після спинального наркозу? Це питання хвилює багатьох жінок, які пройшли процедуру. У більшості випадків, якщо після епідуральної анестезії болить поперек, це не повинно лякати.

Під час процедури ін’єкцію роблять за допомогою товстої голки, ніж при звичайних внутрішньом’язових ін’єкціях, через що трохи сильніше ушкоджуються м’які тканини. І в цьому головна причина, через яку болить поперек після спінальної анестезії. Точніше, болять м’які тканини у місці проколу. Але іноді бувають інші причини, через які виникає біль у хребті після епідуральної анестезії.

Чому після епідуральної анестезії болить спина?

Крім банального пошкодження м’яких тканин, можливі інші пояснення, чому болить спина після епідуральної анестезії. У болю в області спини буває різна локація та інтенсивність. Наприклад, у деяких болять ноги після епідуральної анестезії, в інших болі відчутні безпосередньо у хребті. Причому часом болі можуть бути настільки сильними, що людині для пересування потрібна допомога інших. Але це, скоріше, виняток із правил.

У поодиноких випадках у жінок, яким була проведена епідуральна анестезія, біль у спині виникає з таких причин:

  • занесення інфекції — якщо були порушені правила стерильності, можливе інфікування тканин, тоді болі після епідуральної анестезії супроводжуються набряклістю та почервонінням в області ін’єкції, але таке ж може траплятися і в тому випадку, коли пологи тривали дуже довго і катетер залишався в тілі довше, ніж звичайно;
  • лікарська помилка — якщо під час введення голки або установки катетера, необхідних для епідуральної анестезії, лікар зачепив вени, після процедури можливі більш інтенсивні болі в нижній частині спини;
  • ще одна можлива причина того, що болить спина після спінальної анестезії — в ході процедури була зачеплена грижа, зв’язки або нервові закінчення;
  • загострення хронічних хвороб хребта – біль як наслідок епідурального наркозу може виникнути за наявності міжхребцевої грижі.

Болі в попереку після епідуральної анестезії – поширене явище, якщо пологи протікали із застосуванням кесаревого розтину. За такої ситуації жіночому організму необхідно трохи часу, щоб упоратися зі стресом і перейти на новий режим роботи. Цей процес пройде швидше, якщо жінка під час відновлення відчуватиме підтримку близьких. Але якщо біль посилюється, краще відразу звернутися до послуг лікаря, щоб не пропустити ускладнення.

Природні болі в спині, що виникають на тлі епідуральної анестезії, як правило, ниючі. Поступово вони стають менш вираженими. Якщо біль гострий, це має насторожити. Також ознакою того, що процедура була проведена неправильно та були пошкоджені нервові закінчення, є оніміння в ногах, порушення роботи кишківника та сечовивідних органів. При такій симптоматиці також важливо якомога раніше вдатися до послуг лікарів.

Біль у спині після пологів може бути й не пов’язаною з епідуральною анестезією. Причиною болю може бути перенапруга квадратного м’яза попереку, розташованого в області задньої стінки живота. Крім того, протягом усієї вагітності на м’язи поперекового відділу припадає сильне навантаження, тому після пологів ці м’язи можуть почати хворіти, викликаючи дискомфорт у спині, в області нижньої частини хребта. Для полегшення стану можна скористатися спеціальним поясом, що забезпечує фізіологічну підтримку м’язів.

Скільки болить спина після епідуралки?

Ще одне питання, яке хвилює більшість жінок, які нещодавно народили або готуються до пологів: скільки болить спина після епідуральної анестезії? Універсальної відповіді немає.

Як довго болить спина після епідуралки, залежить від індивідуальних особливостей організму та його реакції на епідуральний наркоз. У деяких біль після епідуральної анестезії проходить через 2-3 дні, тоді як в інших відчуття дискомфорту може зберігатися тижнями або навіть місяцями. Останнє можливе, якщо під час процедури травмовані зв’язки або нервові закінчення.

Якщо біль у спині після епідуральної анестезії триває дуже довго, при цьому її інтенсивність не зменшується, з’являються супутні симптоми у вигляді підвищення температури, головного болю, припухлості в попереку, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Найважливіше, що потрібне жінці в такому стані – послуги кваліфікованих лікарів та підтримка близьких.

Як позбутися болю в спині після епідуральної анестезії?

Болить спина після епідуралки — що робити? Якщо біль у спині після епідуральної анестезії має гострий характер і супроводжується іншими симптомами, займатися самолікуванням не можна, а потрібно відразу скористатися послугами лікаря. Після огляду та визначення причини болю він порадить, як вилікувати спину після епідуральної анестезії.

У разі, якщо виникли несильні болі в спині після епідуральної анестезії, лікування можна проводити вдома, але також після консультації лікаря. Полегшити біль після епідуральної анестезії можна шляхом:

  • медикаментозної терапії;
  • лікувальної фізкультури;
  • фізіотерапевтичних методів.

Якщо у вас виникли питання щодо болю в спині після епідуральної анестезії або інші, пов’язані з післяпологовим відновленням, звертайтеся на гарячу лінію підтримки батьків. Дзвінки безкоштовні з номерів усіх мобільних операторів України – 0800500313.

Редакторка статті: Анна Могірчук, післяпологова доула, консультантка з грудного вигодовування, спеціалістка з тілесних практик.

Поділитись матеріалом