
Чи потрібно розділяти грудь і сон?
Засинання під грудьми є природним процесом – саме так задумано природою, саме на це налаштована вся дитяча фізіологія.
Але чому ж тоді так часто звучать рекомендації про те, що для профілактики проблем зі сном, а також для налагодження сну процеси годування і засинання потрібно неодмінно розділяти? Чи так це насправді?
У цьому контексті смоктання грудей зараховують до розряду асоціацій на засинання. Мається на увазі, що раз дитина засинає на грудях, їй неодмінно буде необхідно прикладатися і при зміні циклів сну протягом всієї ночі. Але все не так однозначно!
- Існує безліч діток, які засинають на грудях, і при цьому не страждають проблемами частих нічних пробуджень. Дитина може прокидатися кілька разів за ніч — рівно відповідно до рівня зрілості (точніше незрілості) його нервової системи й поточним етапом розвитку, але далеко не при кожному переході з одного циклу в інший.
- Далеко не завжди причиною частих нічних пробуджень є саме наявність будь-якої асоціації на засинання. Іноді досить просто налагодити ритм дня дитини, усунути фактори, що ведуть до її надмірного збудження перед сном, і проблема неспокійного сну йде сама собою.
- Нерідко мами, які згорнули грудне вигодовування в надії налагодити сон, з великим сумом виявляють, що проблема частих нічних пробуджень нікуди не пішла. До того ж тепер доводиться шукати нові способи, щоб якось заспокоювати дитину вночі без грудей.
- Далеко не завжди навіть досить часті нічні пробудження малюка є серйозною перешкодою для маминого відпочинку. Багато мам, що практикують спільний сон з дітьми, не можуть з упевненістю відповісти, скільки разів вони прокидалися минулої ночі, оскільки годування відбуваються в півсні. А якщо це нікому не дає дискомфорт, то і проблеми в цьому немає.
- Спроби навчити дитину засинати без грудей без крайньої потреби, у відсутності чіткої впевненості та мотивації у мами, просто з побоювання, що це може погіршити сон в майбутньому, як правило, не призводять до бажаного результату, а стають лише додатковим джерелом стресу і для мами, і для дитини.Варто розуміти, що дитина прокидається ночами не заради того, щоб посмоктати груди. Для пробудження завжди є якась інша причина, а смоктання грудей — просто знайомий малюнку, розслабитися і зануритися назад в сон.
Тому до тих пір, поки дитина ще недостатньо підросла, а ви можете облаштувати свій сон так, щоб всі члени сім’ї більш-менш висипалися, не варто форсувати події. Якщо ви налаштовані годувати досить довго, час, коли малюк зможе обходитися без грудей і погоджуватися на інші форми заспокоєння при засинанні, обов’язково настане.
Приводом для навчання дитини засинанню без грудей до 1,5 років є або необхідність завершувати грудне вигодовування раніше цього терміну, або ситуації, в яких смоктання грудей дійсно стає стійкою асоціацією до сну, роблячи сон і самої дитини, і мами надмірно фрагментованим.
Якщо навіть при ідеально збудованому ритмі дня і дотриманні всіх умов для здорового сну, малюк все одно прокидається вночі кожні 40-60 хвилин, кожен раз вимагаючи прикладання до грудей, які при цьому явно не несуть живильної функції, а виглядають як всього кілька смоктальних рухів — можна задуматися про розширення спектру асоціацій на засинання і м’якому навчанні малюка іншого способу заспокоєння.
Очевидно, що сон є життєво важливою потребою не тільки для дитини, але і для нас, дорослих. Ми всі володіємо різними запасами фізичних і психологічних ресурсів, і те, що одними з нас сприймається, як невеликі незручності, іншим може просто отруювати життя, заважати отримувати радість від материнства, приводити до зривів на дитину — так не повинно бути.
Тому пам’ятайте, що самі по собі думки про навчання дитини засинанню без грудей не роблять вас «поганою матір’ю». Це говорить лише про те, що ви втомилися і шукаєте спосіб налагодити сон дитини, а разом з ним і сон всієї родини — і це нормально. Але ця робота повинна бути комплексною і поетапною, починаючи з налагодження режиму та створення сприятливих умов для сну. А спосіб засинання — це вже верхівка айсбергу, торкатися якої іноді необхідно, а іноді — ні. Тому вкрай важливо не діяти необачно, а прислухатися до себе і своєї дитини, і, вивчивши інформацію, чинити так, як буде краще для всієї родини у вашій конкретній ситуації!
Матеріал підготувала спеціалістка з налагодження дитячого сну нашої організації — Тетяна Сологуб.
Якщо маєте запитання щодо налагодження сну дитини, дзвоніть на нашу Гарячу лінію підтримки батьків після пологів.
0 800 500 313
Пн – Пт, з 9.00 – 19.00.Сб, з 9.00 – 16.00.
Безоплатно з усіх мобільних операторів в Україні.