
Виходити на роботу з декрету найкраще, коли дитині виповнюється три роки. Саме це передбачено у законодавстві України. Однак мама нерідко буває так, що мама, яка недавно народила, все-таки змушена працювати. У неї відразу виникає низка запитань: Як годувати грудьми та працювати? Який робочий день матері-годувальниці? Коли краще вийти із декрету? Та інші.
Як вийти на роботу та поєднати грудне вигодовування?
Педіатри та фахівці з грудного вигодовування рекомендують вихід на роботу з декретної відпустки, коли дитині виповниться 4-6 місяців. Якщо ж робота вас годує і потрібно раніше, то варто почекати, поки налагодиться лактація і пройдуть усі труднощі, пов’язані з грудним вигодовуванням.
Перед виходом на роботу, слід підготуватися, щоб зберегти ГВ при розлуці з дитиною:
- Навчитися зціджувати молоко. Робити це можна за допомогою молоковідсмоктувача або руками. Якщо зціджувати молоко за пару тижнів до виходу на роботу, можна зібрати великі запаси. Зціджувати слід як після годування дитини, так і між годуваннями, якщо малюк робить тривалі перерви. Зберігати зціджене молоко необхідно у морозильній камері.
- Якщо ви плануєте продовжувати годувати грудьми, тоді потрібно навчити дитину і того, хто допомагатиме за нею доглядати, їсти мамине молоко не з пляшки, а з альтернативних методів годування: з чашки, з ложки. Якщо використовувати пляшку із соскою, дитина може відмовитися від грудей.
- Подумайте хто буде з дитиною, поки у вас робочий день. Для матерів-годувальниць важливо, щоб малюк був у безпеці. Якщо ви плануєте найняти няню, зробіть це заздалегідь, щоб переконатися, що дитина до неї звикла. Няню потрібно заздалегідь навчити годувати дитину маминим молоком та укладати спати малюка без грудей.
Що робити мамі, що годує вдома, щоб не втратити ГВ?
- Вдома годуйте дитину лише грудьми. Частіше прикладайте малюка, насолоджуйтесь часом проведеним разом і не пропонуйте пляшечку.
- Не пропускайте час зціджування навіть коли ви на роботі. Якщо вашій дитині до 6 місяців, слід зціджуватися через 2-3 години. Якщо дитині більше року, то слід зціджуватися через 4-6 годин. Ідеально, коли місце роботи близько до будинку і ви можете відлучитися на годування або няня привозить дитину до вас.
- Годуйте малюка вночі.
- Прикладайте дитину до грудей щоразу, коли повертаєтеся додому. Попросіть няню не годувати малюка за годину до вашого приходу, щоб малюк не відмовився від грудей.
- Будьте впевнені, що мама, яка годує і робота – сумісні речі, якщо у мами є бажання і сили.
Коли ви почали працювати після пологів, слід пам’ятати про свої права.
Права мами, яка годує грудним молоком, на роботі
У Кодексі законів про працю в Україні, ст. 183 встановлено перерви для годування дитини. Жінки, у яких діти віком до півтора року, крім загальної обідньої перерви, мають право на додаткові перерви для годування дитини. Такі перерви встановлюються не рідше ніж через три години і тривають не менше 30 хвилин.
Враховуючи такі перерви в робочому дні, години роботи мами, що годує, можуть значно зменшитися з точки зору роботодавця. То чому роботодавцю добре брати на роботу після декрету маму, що годує? Тому є свої причини.
- Мами, що годують хворіють менше і за статистикою беруть на 50% менше відгулу.
- Коли на роботі є умови для годування дитини чи зціджування, то співробітниці швидше повертаються з декретної відпустки. Роботодавцю не потрібно шукати нового спеціаліста та займатися його навчанням.
- Підприємства, які заохочують ГВ, виступаючи за сімейні цінності, тим самим підвищують свою репутацію.
- Місця для годування груддю зазвичай чисті. Це стимулює співробітників підтримувати чистоту не тільки в кімнаті матері та дитини, а й у всьому приміщенні. Це ще один спосіб підняти престиж компанії.
Робота вдома для мам, що годують
Вихід мами на роботу може бути у віддаленому режимі. Це значно полегшить збереження ГВ. Оскільки мама буде поряд з малюком, вона може не зціджувати молоко, але допомога няні буде не зайвою.
Робота з дому, для мами, яка годує грудним молоком, може бути такою ж, як і не для мам, що годують, і найчастіше — це заробіток через інтернет.
Вихід на роботу віддалено під час декрету може бути за такими спеціальностями:
- контент менеджер;
- дизайнер;
- перекладач;
- менеджер з продажу;
- копірайтер та інше.
Будь-яка спеціалізація вимагає навичок, тому мами в декреті часто запитують, як знайти роботу після пологів? І часто питають інших: “Мами, де ви працюєте?” Погоджуючись на невеликі підробітки, пробуючи свої сили в різних сферах діяльності, мама, що годує, може відкрити в собі потенціал для нових ідей і нового розвитку. Це може бути дропшипінг, рукоділля тощо.
Таким чином, робота і грудне вигодовування можуть бути сумісні. Жінка після пологів має право сама вирішувати, коли виходити на роботу з декретної відпустки і чим їй займатися далі. Добре, коли дитина росте, і мама професійно розвивається. Якщо мама працює вдома, на момент виходу дитини в дитячий садок вона може здобути нову професію або вирости у своїй.
Редакторка статті: Катерина Савченко, консультантка з грудного вигодовування.