
Коли говорять про післяпологову депресію, зазвичай мають на увазі жінку. Але депресія після пологів у чоловіків, які нещодавно стали татами, явище не менш поширене. Щоправда, про нього донедавна в Україні не було заведено говорити. А тим часом, тато, який страждає на післяпологову депресію, вимагає не менше підтримки й допомоги, ніж його дружина. А в деяких випадках не обійтися без послуг професійних психологів.
Післяпологова депресія у чоловіків: симптоми
Післяпологова депресія чоловіків — це психоемоційний розлад, що виник після народження дитини. Якщо жіноча післяпологова депресія активно вивчається вже кілька десятиліть і фахівцям відомо дуже багато про її природу, варіанти розвитку та способи боротьби з нею, то на чоловічий варіант післяпологового розладу звернули увагу порівняно недавно. Хоча депресія у чоловіків після народження дитини трапляється у кожній десятій сім’ї.
Післяпологову депресію у тата не варто плутати з поганим настроєм чи тимчасовою меланхолією. Як і будь-які інші види депресивних розладів, післяпологове, у тому числі й у тат, потребує кваліфікованої допомоги. Саме тому все більше психологічних служб в Україні пропонують свої послуги сім’ям, у яких нещодавно народилося маля.
Розпізнати у тата післяпологову депресію можна за багатьма симптомами. Післяродова депресія батьків частково проявляється, як і у матерів:
- порушується сон;
- виникає апатія;
- з’являється хронічна втома, яка згодом лише посилюється і межує із почуттям виснаження.
Зрозуміти, що батько у депресії, можна і за такими симптомами:
- якщо спочатку тато бажав багато часу проводити з малюком, то тепер всіляко уникає цього, поводиться так, ніби втомився від дружини та дитини;
- тато став дуже дратівливим і влаштовує скандали з будь-якого приводу, навіть через дрібниці, які раніше міг не помічати чи сприймати з гумором;
- тато почав довго затримуватися на роботі, шукати всілякі приводи, щоб бувати вдома якнайменше часу, хоча до народження дитини такого не було;
- тато перестав цікавитися справами сім’ї, не розповідає про свої справи, перестав обговорювати побутові питання із дружиною;
втратив інтерес до улюбленого хобі, виглядає пригніченим; - став розсіяним, забудькуватим.
Деякі тата, опинившись у післяпологовій депресії, починають уникати соціуму, дедалі більше часу намагаються проводити віч-на-віч із собою. Саме таким людям найбільше потрібні послуги психологів та підтримка рідних.
Часто чоловіча депресія після пологів дружини веде до того, що новоспечений батько починає зловживати алкоголем, а деякі чоловіки шукають розслаблення в легких наркотиках.
Досить часто жінки не можуть зрозуміти, звідки післяпологова депресія у чоловіка, адже не він виношував 9 місяців дитину, не їй довелося пройти важкі пологи, та й більшу частину часу у турботах про дитину проводить мама. Проте більшість психологів в Україні погоджуються з тим, що післяпологова депресія у батьків – це не вигадана проблема, а реальна, яка, як і жіночий депресивний стан, має об’єктивні причини.
Післяпологова депресія чоловіка: причини
Післяпологова депресія у тата може виникати з низки причин. Найчастіше це:
- неготовність до кардинальних змін, що відбулися у житті після народження дитини;
- що таке «бути татом» на практиці виявилося не таким, як чоловік собі уявляв;
- післяпологова депресія у дружини — якщо жінка в цей же період також опиняється в стані післяпологової депресії, то можуть бути непорозуміння. Допомога психолога може знадобитися двом батькам;
- туга за минулим життям, галасливими вечірками та відпочинку у колі безтурботних друзів;
- менше уваги дружини, оскільки мама весь час проводить із новонародженим, порушення звичного сексуального життя;
- накопичення втоми, уривчастий сон, догляд за новонародженим та домашні справи. Додаткове навантаження на роботі;
- зміна у зовнішньому вигляді, в організмі цілому та настрої дружини. Важко прийняти нову ситуацію.
Депресія після пологів у чоловіків настає і з інших причин. Одна з них, на яку молодий тато, не може вплинути – це зміна гормонального фону. Дослідники виявили, що післяпологова депресія у чоловіків, як і у жінок, може виникати через гормони. Було встановлено, що у молодих тат може знижуватися рівень тестостерону. З одного боку, нижчий тестостерон сприяє розвитку емпатії та прихильності до дітей. Але з іншого, порушення звичного для чоловіка гормонального фону веде до появи симптомів післяпологової депресії.
Крім того, існує ще й таке поняття, як післяпологовий стрес у чоловіків, пов’язаний із додатковою відповідальністю. Як правило, молодим татам потрібно кілька місяців для того, щоб повністю усвідомити факт народження малюка і звикнути до своєї нової соціальної ролі. Нерідко післяпологова депресія чоловіка є результатом його страхів: «А що, якщо я не впораюся? А що, якщо не зможу стати хорошим татом?».
Що робити, коли чоловік має депресію?
Післяпологова депресія у тата здебільшого не потребує медикаментозного лікування, і можна уникнути послуг лікаря. Але в цей період молодому татові потрібна допомога та підтримка дружини:
- поговоріть із дружиною, спробуйте розповісти про свій стан, про свої переживання;
- спробуйте скласти графік догляду за дитиною або, якщо є можливо, щоб трохи розвантажитись обом – найняти няню;
- постарайтеся знаходити щотижня хоч трохи часу для відпочинку вдвох, тим часом можна попросити посидіти з дитиною бабусю чи рідних, друзів;
- дайте собі трохи більше часу, щоб усвідомити нову роль.
Найважливіше для сім’ї, в якій тато або відразу обидва батьки страждають на післяпологову депресію, не замовчувати проблему, а обговорити її, спробувати зрозуміти одне одного і підтримати. А якщо самим упоратися складно, в Україні є чудові служби, які надають допомогу та психологічну підтримку сімейним парам. Щоб скористатися послугами однієї з них, зателефонуйте на гарячу лінію — 0 800 500 313. У більшості випадків післяпологова депресія у тат і мам «лікується» банальними душевними розмовами та усвідомленням, що близькі тебе розуміють та підтримують.
Редакторка статті: медична психологиня Ольга Карпенко.