
Скільки потрібно часу, щоб відновитись після пологів? Як швидше відновитись після пологів? Як швидко прийти в норму після пологів і відновити фізичну форму? Над цими питаннями багато вагітних жінок починає замислюватися ще задовго до наміченої дати пологів. Інші ж, навпаки, впевнені, що після народження малюка зможуть швидко повернутися у форму, але в результаті минають місяці, а мами постійно задають собі питання: чому я ніяк не можу відновитися після пологів?
Щоб відповісти на ці питання, треба зрозуміти, що відбувається з організмом жінки після пологів і які механізми відповідають за його відновлення.
Відновлення після вагітності та пологів: які процеси відбуваються в організмі матері?
Перше, що треба зрозуміти: дуже швидке відновлення після пологів неможливе. Жіночий організм зазнавав змін протягом 9 місяців — протягом всієї вагітності. Майже всі внутрішні органи змістилися. Деякі з них збільшилися в об’ємі. На частину органів навантаження збільшилося майже вдвічі. Логічно, що для відновлення організму до того стану, як до вагітності, потрібен певний час. При цьому слід розуміти, що відновлення органів після пологів відбувається в індивідуальному режимі.
Після вагітності багато жінок стикаються з проблемами з хребтом і болем у спині, у багатьох з’являється варикоз та геморой, деякі страждають на анемію, порушення сну, депресію та інші психоемоційні розлади. Проте більшість цих проблем тимчасові, та й відновлення здоров’я та зовнішності – також питання часу, особливо якщо вдатися до допомоги вітамінів, БАДів, спеціальних косметичних засобів, скористатися послугами косметологів. А гармонійна обстановка у домі та підтримка рідних сприяють відновленню психоемоційного стану.
Відновлення після пологів по тижнях
Скільки часу потрібно на відновлення після пологів? Одне з перших питань, яке жінки ставлять лікарю після народження малюка. Універсальної відповіді немає і точно спрогнозувати період відновлення після пологів неможливо, тому що все залежить від особливостей організму жінки. Зазвичай на це йде близько шести тижнів. Пережити період відновлення після пологів буде легше, якщо розуміти його природу – які процеси відбуваються у різних системах у той чи інший період.
1 тиждень відновлення після пологів
Першою відновлення після вагітності починає статева система. Якщо відразу після пологів матка важить близько 1 кг, то вже за перший тиждень відновлення її вага зменшується майже вдвічі. Цей процес може супроводжуватись болями в нижній частині живота, як при менструації.
У цей період на тлі грудного вигодовування в організмі посилено виробляється гормон окситоцин, який сприяє скороченню матки. Тому у тих, хто годує грудьми живіт зменшується швидше.
2-3 тижні відновлення після пологів
Один із симптомів того, що відбувається відновлення організму після пологів – кров’яні виділення (лохії). Вони свідчать про те, що відбувається відновлення та загоєння матки після пологів. До кінця цього періоду повинні загоїтися дрібні травми й шви в місцях розривів, ближче до кінця місяця на місці кесаревого розтину утворюється рубець, тобто відбувається відновлення цілісності шкірних покривів.
4-6 тижнів відновлення після пологів
За цей період внутрішні органи поступово повертаються у своє анатомічне положення, відбувається відновлення їхньої звичної роботи.
Відновлення жіночого організму після пологів великою мірою залежить від змін на рівні гормонів. Але різкі зміни в гормональній сфері роблять жінку більш роздратованою, схильною до меланхолії та навіть депресії. Тому в цей час для мами як ніколи важлива допомога та підтримка близьких.
Після пологів жінці необхідне відновлення фізичних сил, тому добре, якщо родичі запропонують мамі свої послуги як помічники.
А мамі на цей період можна дати лише одну пораду – спокійно сприймати зміни, що відбуваються у цей період із її організмом. Пам’ятайте – все це тимчасово, а для вас зараз найголовніше – уникати зайвих стресів, стежити за здоров’ям, своїм та свого малюка.
Відвідування лікарів та здавання аналізів як частина програми відновлення після пологів
Швидше відновлення після пологів можливе лише в тому випадку, якщо в організмі жінки після вагітності всі процеси протікають правильно. Переконатися у цьому та виключити потенційні хвороби допоможе обстеження. Більшість лікарів в Україні радять жінкам після пологів здати такі аналізи:
- кров – на гемоглобін, гормони, тромбоцити;
- сечу – загальний аналіз;
- мазок – на мікрофлору;
- УЗД — перевірити, як йдуть процеси відновлення в матці та придатках.
Крім гінеколога, у період відновлення після пологів жінці варто відвідати терапевта, який у разі потреби направить пацієнтку до вузькопрофільного фахівця. Багатьом матусям у післяпологовий період важлива психологічна підтримка та допомога спеціаліста, тому не варто ігнорувати можливість скористатися послугами психолога. Тим більше, що в Україні є багато добрих спеціалістів.
Для швидшого відновлення організму після пологів варто приймати вітаміни та мінерали. Насамперед мамам потрібні вітаміни А, B, D, E, фолієва кислота, омега-3 кислоти, йод, залізо, селен.
Секрети відновлення після пологів
Після того як пройшла основна адаптація після пологів і організм почав повертатися у свій звичний режим, можна думати й про те, як відновити тіло після вагітності.
Основні правила для легшого відновлення після пологів:
- намагайтеся більше спати та відпочивати: сон – це запорука відновлення сил, фізичного та психологічного здоров’я мами;
- не намагайтеся самостійно переробити все й одразу – делегуйте частину обов’язків іншим членам сім’ї;
- дотримуйтесь правил інтимної гігієни – це запорука швидкого відновлення статевої системи;
- правильно доглядайте груди – це необхідно, щоб запобігти захворюванням і сильним змінам форми залоз після грудного вигодовування;
- стежте за своїм харчуванням – воно має бути збалансованим, дробовим і не перевищувати добової потреби в калоріях, інакше стрімкого набору ваги не уникнути.
В Україні працює Гаряча лінія підтримки сімей із дітьми. Якщо вам потрібна психологічна допомога або поради про те, як правильно відновитися після пологів, звертайтеся, і фахівці дадуть відповіді на запитання, які вас цікавлять, дадуть професійні поради. Дзвінки на Гарячу лінію безкоштовні для мешканців України.
0 800 500 313
Телефонуйте з пн – пт, з 9:00-19:00 і в сб з 9:00-16:00.
Редакторка статті: Анна Могірчук, післяпологова доула, консультантка з грудного вигодовування, спеціалістка з тілесних практик.