Пупкова грижа після пологів - Статті ГО Лада
Пупкова грижа після пологів
Пупкова грижа після пологів

Вагітність та пупкова грижа – деякі жінки впевнені, що після першого обов’язково з’явиться друге. Але це не так. Далеко не у всіх жінок з’являється грижа на животі після пологів або під час вагітності. Тому зараз поговоримо про те, чи небезпечна пупкова грижа під час вагітності та після народження малюка, чи можна народжувати з пупковою грижею і що робити, якщо з’явилася пупкова грижа після пологів.

Грижа пупка: як визначити?

Біль навколо пупка під час вагітності або після пологів далеко не завжди викликаний пупковою грижею. Тому при будь-яких болях у животі вагітній або жінці після пологів необхідно якнайшвидше звернутися за консультацією до лікаря. Тільки фахівець знає, як розпізнати пупкову грижу та не сплутати симптоматику з іншим станом.

Однак ні для кого, у тому числі й для жінок після пологів, не буде зайвим дізнатися, як виглядає пупкова грижа. Важливо хоча б розуміти, які симптоми повинні насторожити, оскільки пупкова грижа під час вагітності або після пологів насамперед небезпечна своїми ускладненнями, а це:

  • ущемлення – стан небезпечний як для здоров’я, так і для життя матері та плоду, супроводжується блювотою, сильним болем у животі, запорами;
  • кишкова непрохідність – симптоматика нагадує утиск та також є небезпечною для життя;
  • запальний процес у грижовому мішку – в області випинання з’являються почервоніння, набряки, біль, підвищується температура тіла.

Перший сигнал, яким можна здогадатися, що у жінки, можливо, з’явилася грижа живота після пологів – це сильне випинання пупка. Хоча треба розуміти, що цей симптом може виникати не тільки у разі пупкової грижі. Іноді ущільнення та випинання в пупковій зоні можуть говорити про наявність злоякісного новоутворення.

Пупкова грижа після пологів: симптоми та діагностика

Грижа пупка після пологів – стан, який точно можна визначити тільки після ретельної діагностики. За найменших підозр на наявність пупкової грижі у вагітної жінки або у мами після пологів важливо звернутися за допомогою до хірурга. Як правило, при підозрілій симптоматиці, окрім візуального огляду, жінці рекомендують пройти:

  • УЗД пупкової зони;
  • герніографію (різновид рентген-діагностики із застосуванням контрастної рідини, яку вводять у кишківник);
  • гастродуоденоскопію (ендоскопічне дослідження шлунка та 12-палої кишки);
  • комп’ютерну томографію.

Якщо у жінки після пологів утворюється пупкова грижа, то стан зазвичай супроводжується такими симптомами:

  • випинання пупка;
  • нудота, блювання, проблеми із травленням;
  • запори;
  • біль у пупковій зоні;
  • проблеми з сечовипусканням;
  • біля пупка під час пальпації виникає відчуття порожнього простору;
  • у животі можуть траплятися клацання, які нагадують звук мильних бульбашок, що лопаються.

Можливі причини пупкової грижі в післяпологовий період

Основна причина, чому з’являється грижа у жінок після пологів – високий тиск на передню черевну стінку під час вагітності.

Як правило, пупкова грижа після пологів з’являється внаслідок кількох обставин:

  • м’язи черевної стінки до вагітності були досить слабкими;
  • специфічна будова пупка;
  • наявність зайвої ваги;
  • вагітність двійнею або просто наявність великого живота під час вагітності;
  • попередні пологи пройшли із застосуванням кесаревого розтину;
  • спадковість.

Коли жінка стикається з таким діагнозом, логічно, що відразу виникає питання, чи зникне пупкова грижа після пологів. Можливості сучасної медицини дозволяють дуже ефективно лікувати пупкову грижу, що виникла після пологів. У багатьох клініках України послуги пацієнтам надають досвідчені висококваліфіковані лікарі, які за допомогою найсучасніших методик допомагають жінці позбавитися цієї проблеми.

Пупкову грижу після пологів частіше діагностують у жінок, які під час вагітності піддавали себе надмірному фізичному навантаженню, а також у тих, хто страждає на хронічні закрепи.

Пупкова грижа після пологів: лікування

Якщо у жінки з’явилася пупкова грижа після пологів, що робити, якими методами лікувати патологію, вирішувати лише лікарю. До послуг хірургів у більшості клінік України – сучасне медичне обладнання, за допомогою якого можна провести якісну діагностику та лікування пупкової грижі, що виникла після пологів.

Коли виникає питання, як усунути пупкову грижу після пологів, то відповідь однозначна – хірургічним методом. Тому питання на інтернет-форумах «З’явилася пупкова грижа після пологів, як усунути без операції народними методами?» у хірургів викликають лише жах. Категорично не можна займатися самолікуванням пупкової грижі, що виникла після пологів, а важливо негайно звернутися за лікарською допомогою та скористатися послугами фахівців.

А ось із лікуванням пупкової грижі під час вагітності не все так однозначно, оскільки для жінки, яка виношує дитину, наркоз та операція можуть бути шкідливими. Тому рішення приймається в індивідуальному порядку, враховуючи стан пацієнтки та стадію пупкової грижі. У багатьох випадках операцію залишають на період після пологів.

Профілактика пупкової грижі після пологів

Чи можливо запобігти пупковій грижі після пологів? Абсолютної гарантії не дають жодних методів. Але щоб мінімізувати ризик появи проблеми, ще до вагітності треба подбати про зміцнення м’язів черевного преса, а після пологів носити спеціальний бандаж для підтримки м’язів живота.

Якщо у вас була діагностована пупкова грижа під час вагітності або після пологів і вам потрібна підтримка фахівців, скористайтесь послугами гарячої лінії підтримки батьків (дзвінки з номерів мобільних операторів України безкоштовні) – 0 800 500 313.

Редакторка статті: Анна Могірчук, післяпологова доула, консультантка з грудного вигодовування, спеціалістка з тілесних практик.

Поділитись матеріалом