Секс після пологів - Статті ГО Лада
Секс після пологів
Секс після пологів

Вагітність та статеве життя – як народження дитини може вплинути на близькість між подружжям, коли можна почати займатися сексом після пологів, з якими страхами зустрічається майже кожна жінка України перед першим інтимом після вагітності та як їх подолати? Запитань на цю тему у кожної пари дуже багато, і ми спробуємо зараз відповісти на них.

Вагітність і секс: чому жінка втрачає статевий потяг?

Якщо немає медичних протипоказань, інтимні стосунки під час вагітності жінці тільки на користь. Секс під час вагітності доброчинно впливає на гормональний фон жінки, служить психоемоційним розвантаженням і плюс до всього, допомагає майбутній мамі підтримувати себе у формі. І на тлі гормональних змін багато жінок під час вагітності виявляють підвищений інтерес до сексу. А ось після пологів все може змінитися — жінка може мати менший інтерес до інтимного життя.

Причин чому жінка після пологів втрачає інтерес до сексу, кілька. Перша – гормони. Жіночі гормони можна розділити на дві групи: одні відповідають за статевий потяг, інші – за материнство. У період до вагітності у більшій кількості виробляються перші, які відповідають за потребу у сексі. Після пологів на перші ролі виходить група гормонів, що спонукає жінку бути матір’ю, для якої на інстинктивному рівні на першому місці опіка над дитиною, і секс після пологів втрачає своє значення.

У перші місяці після пологів мама сильно втомлюється протягом дня, тому на секс у неї просто не лишається сил. Крім того, інтимні стосунки після пологів — це та тема, яка у більшості жінок викликає різні страхи. Наприклад, що секс після пологів – боляче, або статевий акт більше не викликатиме такого задоволення, як до вагітності. Також деякі мами не розуміють, через який час після пологів можна кохатися. І в цей період жінка як ніколи потребує підтримки, розуміння та допомоги чоловіка, якому ніяк не варто в цей час тиснути на дружину.

Секс після пологів: коли варто відновлювати?

Через якийсь час після пологів можна займатися сексом — питання, що хвилює кожну пару, яка чекає народження малюка. Коли можна починати статеве життя після пологів, залежить від того, наскільки швидко відновлюється організм жінки.

Як довго не можна займатися сексом після пологів, що пройшли природним шляхом? Зазвичай ці часові рамки позначають 6-8 тижнями. За ці 1,5-2 місяці у статевій системі жінки відбуваються різні трансформації. Найбільш явні – у перші 8-12 днів після пологів. Багато хто цікавиться тим, як довго після пологів скорочується матка. Отже, основні зміни в органі відбуваються саме в цей період, коли він значно зменшується у розмірі. Але це не означає, що після зменшення органу можна займатися сексом.

Пологи залишають у матці велику ранову поверхню. На її загоєння йде приблизно 1-1,5 місяці. Поки захисний шар матки повністю не відновиться, у жінки трапляються кров’яні виділення (лохії). Секс після пологів у часовий проміжок, поки матка не відновилася, тільки сповільнить процес загоєння, а також може стати причиною інфікування та запалення матки. Тому у цей час не варто займатися сексом. А ось моральна підтримка та фізична допомога з дитиною в цей час породіллі будуть дуже корисні. А якщо пологи пройшли складно, то на період відновлення мами можна скористатися послугами няні або попросити про допомогу у когось із родичів.

Для того, щоб точно переконатися, коли можна займатися сексом після вагітності без ризику заподіяти шкоду жіночому здоров’ю, перед запланованою інтимною близькістю мамі варто відвідати гінеколога, який після огляду дасть добро або порадить ще трохи почекати з сексом.

Коли можна починати статеве життя після кесаревого розтину?

Навіть якщо операція під час пологів була зроблена тільки на животі й не торкалася тканин піхви, з сексом після пологів шляхом кесаревого розтину також поспішати не можна. Тимчасові обмеження приблизно такі ж, як при звичайних пологах — близько 6-8 тижнів, хоча іноді цей період може бути більш тривалим (все залежить від особливостей організму породіллі). Після кесарева не можна займатися сексом, доки не загояться усі шви.

Страхи жінки перед першим статевим актом

Чи можна отримувати оргазм після пологів? Чи не боляче займатиметься сексом після пологів? Чи повернеться колишній вигляд піхви? А що, коли я раптом завагітнію? Список страхів, із якими зустрічається кожна жінка після пологів, досить великий. Але досить уважніше розібратися в цих питаннях, і стане зрозумілим: панікувати не варто.

Якщо переживання не минають, тоді можливо варто скористатися послугами спеціаліста, який надасть потрібну психологічну допомогу. Тим більше, що в Україні є багато соціальних служб та організацій для вагітних та матерів. Але все ж таки найважливіше для жінки в цей непростий період – підтримка чоловіка. Саме підтримка найближчої людини, а не послуги психологів (нехай навіть найкращих) на цьому етапі є головною необхідністю жінки після пологів.

Якщо говорити про те, як повернути секс після пологів і зробити його таким як до вагітності, то для цього жінці потрібно знати деякі речі:

  • інтерес до сексу повернеться, як тільки відновиться гормональний фон і протягом дня ви почнете менше втомлюватися, піклуючись про малюка;
  • якщо дочекатися, щоб матка та шрами повністю загоїлися, секс після пологів – це не небезпечно;
  • спочатку після пологів під час сексу може бути дискомфорт (сухість, незначний біль), але тут причина у тих же гормонах, а поки гормональний фон не відновиться, на допомогу прийдуть лубриканти;
  • відновити тонус інтимних м’язів допоможуть помірні фізичні вправи, але тільки після відновлення організму та дозволу лікаря;
  • оскільки під час сексу можливий прилив молока, щоб уникнути дискомфорту, підлаштовуйте заняття любов’ю на період після годування малюка або зціджування молока.

Щодо чергової вагітності, то репродуктивна система жіночого організму вже через 3-4 тижні після пологів готова до нового зачаття (навіть до настання першої менструації), але лікарі України та інших країн радять дати собі хоча б 1 рік на відновлення сил. Під час грудного вигодовування можна підібрати методи контрацепції, порадьтеся з вашим лікарем.

Як покращити інтимне життя після пологів?

Секс після пологів — актуальна тема і для чоловіка, і для жінки. Головне, що можна порадити парам у перші місяці після народження дитини – бути достатньо відвертими один з одним та намагатися зрозуміти потреби партнера. Саме від чоловіка багато в чому залежить те, як швидко жінка відновиться, подолає свої страхи та буде готовою до інтимної близькості. Чуйність, дбайливість, делікатність і ніжні залицяння — ось що допоможе парі відновити статеве життя. Ну а якщо буде потрібна допомога лікарів чи психологів, то в Україні до послуг молодих сімей є Гаряча лінія, де завжди можна отримати підтримку та інформацію.

Дзвоніть безкоштовно на гарячу лінію підтримки батьків після пологів – 0 800 500 313.

Пн – пт з 9:00-19:00.

Сб з 9:00-16:00.

Редакторки статті: Ірина Лазо, гінекологиня, Ольга Карпенко, медична психологиня.

Поділитись матеріалом