Сон немовля - Статті ГО Лада
Сон немовля
Сон немовля

Сон немовля – це тема, яка хвилює кожну маму. Адже тут виникає безліч запитань: Скільки має спати дитина? Які норми сну в дітей віком до року? У чому краще спати новонародженому? Чому малюк не спить уночі? Та інші.

Часто мама помічає, що з народженням дитини у неї повністю змінюється життя та практично не залишається часу на власні потреби. Новонародженій дитині необхідна увага та турбота мами, і коли мама постійно віддає увагу та турботу, вона втомлюється. Щоб мамі відновлювати ресурс, потрібно задовольняти базові потреби: гарне харчування, мати хоч трішки часу для себе і, звичайно ж, сон. Спробуємо розібратися у потребах дитини та особливостях сну новонародженого, і коли і як мама зможе відпочивати разом з малюком.

Фази сну у дітей до року

Розрізняють дві фази сну у новонароджених: активна та спокійна. Активна фаза сну нагадує швидкий сон у дорослої людини, а спокійна занурює малюка в повільний сон. Саме про спокійну фазу сну йдеться у приказці: “Спить як немовля”.

Перехід з однієї фази сну новонародженого на іншу вимагає близько 20 хвилин часу. Це часто не враховують мами, коли перекладають немовля з одного місця на інше.

Якщо дитина заснула у вас на руках або на дорослому ліжку, а вам потрібно її перекласти в ліжечко або коляску, дочекайтеся спокійної фази сну. Інакше малюк прокинеться.

Фаза глибокого сну у немовлят супроводжується такими ознаками:

 • дитина уві сні не ворушить губами;
 • малюк розтискає кулачки;
 • його подих стає рівномірним.

Яким має бути режим сну дитини?

У різному віці режим сну немовлят відрізняється. Це безпосередньо пов’язане з їх розвитком та потребами. Розгляньмо сон новонароджених по місяцях.

 1. Сон новонародженого за добу досягає 16-20 годин, а до трьох місяців скорочується до 14-16 годин. Це не означає, що малюк тільки їсть і спить у своєму ліжечку. Часто в цьому віці немовлятам властиво прокидатися і якийсь час не спати.

Перші три місяці ще називають “четвертим триместром вагітності”. Адже дитина до народження звикла весь час бути з мамою, а тепер їй самій доводиться просити їсти та вчитися пізнавати світ поза мами. Малюкові ще складно адаптуватися, тому він може часто прокидатися, навіть коли не голодний, йому тепло і сухо. Проте варто мамі взяти його на ручки, як малюк заспокоюється та солодко засинає.

У першому триместрі у вас не вдасться розбалувати малюка, коли ви носите його на руках або кладете поруч із собою в ліжку, оскільки бути на руках у мами чи тата – це природна потрібне немовля, це його почуття безпеки та психологічне здоров’я. Тут якраз підійде:

 • білий шум для сну немовлят;
 • затемнена кімната зі слабким світлом;
 • оптимальна температура в кімнаті – до 24 градусів;
 • вологість у кімнаті – 50–55%;
 • мама чи тато завжди поруч.

2. У 4-6 місяців норма сну дитини становить 15-14,5 годин на добу. Як правило, у малюка ще зберігаються три денні сни. Найкоротший – вечірній, який може тривати від 20 хвилин до 1 години. Ви можете помітити, що останній сон малюка дає йому сили не спати допізна. Здається, що у вас, як і раніше, немає часу на власні потреби і ви вечорами можете витрачати багато сил, щоб укласти дитину на ніч. Співати йому колискові, вводити ритуали перед сном і робити все можливе, щоби малюк заснув раніше. Тут важливе терпіння і час. Коли дитина підросте, третій сон перейде в нічний і малюк засинатиме раніше.

Важливо пам’ятати, що у цьому віці ви ще не зможете підлаштувати дитину під свій режим, але зможете спостерігати за її ритмом. Помічайте, коли малюк тре очі, коли подає сигнал поїсти і коли хоче уваги. Варто пропустити час, щоб вкласти дитину спати, як малюк перевтомиться і засне вже не раніше, ніж через 30-40 хвилин.

3. У 6–9 місяців поступово дитина перелаштовується на два денні сни, а добова норма становить 14.5 годин. Тут можна експериментувати і укладати дитину по-різному. Перший сон немовля може бути в колясці, на вулиці, а другий — вдома, біля маминих грудей. На нічний сон можна заколисати дитину на руках. Вивести на прогулянку в колясці дитину або укласти на нічний сон, заколисуючи на ручках, може і тато, тоді у мами з’явиться час прийняти ванну або попити чай наодинці з собою.

Якщо ви навчите дитину засинати в різних ситуаціях, вам буде набагато легше дотримуватися ритму дня малюка.

4. Сон дітей до року поступово скорочується, а після року вони плавно переходять на один денний сон. Тривалість денного сну становить близько 2-х годин. У цей період малюки вже сплять менше, а укласти їх спати значно складніше. Мамі на допомогу приходять нові ритуали, книги та пісні.

Коли малюк спить усю ніч

Одне з найпоширеніших питань серед мам — коли новонароджений спить усю ніч? Фізіологічно малюк може спати всю ніч у піврічному віці, але фізично це далеко не так. Пробудження вночі пов’язане з частими змінами ритмів між фазами сну та тим, що малюкам ще складно подолати перехід між цими фазами.

Ще один фактор, чому дитина прокидається вночі – біологічний ритм, пов’язаний із годуванням. В одних дітей годування о 12-й ночі, а потім о 4-й ранку, а в інших — о другій годині ночі. Тут потрібно почекати, коли немовля підросте і в нього зміниться ритм.

У чому має спати немовля, щоб йому було комфортно?

Для комфортного сну дитину потрібно правильно одягнути. Мами часто запитують: “у чому краще спати новонародженому?”, адже важливо, щоб дитині було тепло і комфортно.

Одяг:

 • має бути пошитий з натуральних тканин;
 • не перешкоджати кровообігу;
 • не викликати алергічних реакцій;
 • не сковувати рухи.

Немає особливих обмежень у моделях одягу, тому те, в чому має спати дитина до року обирає мама. Це можуть бути сліпи, боді, повзунки, і т. і. Якщо в кімнаті прохолодно, дитину потрібно вкрити ковдрою або пледом.

Поділитись матеріалом