
Ефективний тайм-менеджмент для мам — головний секрет, як усе встигати. Якщо мама хоче, крім турботи про малюка, ще й виділяти час для себе, а ще й будувати кар’єру важливо застосовувати планування та тайм-менеджмент. Декілька правил можуть допомогти жінці виконувати все, що задумано.
Тайм-менеджмент: як усе встигнути вдома та на роботі в період материнства
“Нічого не встигаю з малюком” – кажуть жінки, які ще не знають, що таке тайм-менеджмент для матусь. Вперше занурюючись у материнство, жінка опиняється у новій для себе ролі. Материнство ставить безліч завдань, з якими раніше не доводилося стикатися: як усе встигнути з немовлям, яке постійно вимагає уваги? Насправді навчитися в материнстві одночасно виконувати різнопланові завдання і для всіх справ знаходити час на добу – не така вже й проста задача. Для вирішення цих питань виникла навіть ціла наука, що отримала назву тайм-менеджмент.
Тайм-менеджмент — це мистецтво управляти власним часом так, щоб отримувати максимальну ефективність у всьому. Проте принципи тайм-менеджменту, які застосовуються, скажімо, у бізнес-сфері, не зовсім ефективні в період материнства. Так виникла окрема галузь – тайм-менеджмент мами або тайм-менеджмент у материнстві.
В основі системи використано принципи класичного тайм-менеджменту, але адаптовані під потреби материнства. Таким чином, тайм-менеджмент для мам – це зведення певних правил, дотримуючись яких жінка з дитиною навчиться грамотно розпоряджатися своїм часом у період материнства. В Україні ця практика ще тільки набирає популярності, тоді як на Заході принципи тайм-менеджменту в материнстві надають суттєву допомогу жінкам із дітьми.
Як все встигнути з немовлям: головні помилки тайм-менеджменту в материнстві
Проблема, з якою стикається кожна молода мати: як усе встигнути? Але як кажуть фахівці, щоб відповісти на це питання, для початку треба розібратися з іншим: що я роблю не так і де роблю помилки, через що неможливо побудувати ефективний тайм-менеджмент у материнстві.
Під час материнства кожній жінці доводиться пам’ятати дуже багато інформації. Готування, прибирання, прання, режим сну та годування малюка, прогулянки, візити до педіатра, список покупок… Адже окрім цього. кожна жінка в часи материнства має особисті потреби. Хоча якщо тайм-менеджмент побудований неправильно, то мало у якої мами знайдеться час на послуги косметологів, перукарів та майстрів манікюру з частотою, як це було до материнства. Ще важче тим, які поєднують декрет із трудовою діяльністю – в Україні таких дуже багато.
Вже сам факт тримання всіх цих думок у голові (з яких жодної не можна забути) створюють колосальне навантаження на маму. Щоб не затьмарювати материнство перевантаженням, варто уникати помилок тайм-менеджменту молодих матерів — а це намагатися втримати все в голові. Більш прийнятна альтернатива:
- користуватися записниками та мобільними додатками для тайм-менеджменту;
- скласти основний список зі справ, які повторюються з певною циклічністю, та доповнювати його за необхідності;
- фіксувати час, кількість разів, тривалість годування та сну малюка – так вдасться не тільки стежити за зміною звичок малюка, але й адекватніше оцінювати кількість вільного та зайнятого малюком часу, що вкрай важливо для ефективної побудови тайм-менеджменту в материнстві;
- щодня робити собі 10-хвилинні паузи для «розвантаження» голови — без гаджетів, думок, роботи, в цей час можна зробити масаж або прийняти ванну.
Друга причина, через яку в період материнства багато жінок не розуміють, як усе встигати з малюком, це накопичення розпочатих та незакінчених процесів. Якщо певне завдання не виконано до кінця, виникає відчуття, що начебто весь день мама щось робила, але так і не встигла завершити нічого. У класичному тайм-менеджменті для таких ситуацій є рішення, яке також підходить і для материнства – дробити кожну справу на кілька міні-завдань. Такий підхід дозволяє структурувати дії й водночас створювати моральне задоволення від того, що справи просуваються.
Третє, що треба розуміти жінкам у період материнства: планування дня молодої мами – дуже важливе для ефективного тайм-менеджменту, водночас треба усвідомити, що з малюком справи не завжди можуть йти за наміченим планом. Дитина прокинулася раніше або взагалі не захотіла спати, вередує і весь день не злазить з рук — це не привід нервувати й зупиняти всі справи. Якісний тайм-менеджмент для мами — це вміння виявляти гнучкість і адаптувати графік під обставини, що склалися. Невміння цього робити – ще одна причина, через яку період материнства для багатьох перетворюється на проблему під назвою «ну і як усе встигати з немовлям!»
Четверта помилка через відсутність тайм-менеджменту в материнстві — доводити себе до занепаду сил. Не варто намагатися через «не можу» переробити всі домашні справи, доки малюк спить. Використовуйте цей час для власного відпочинку, а потім із новими силами виконувати справи можна буде легше, швидше та із задоволенням.
Тайм-менеджмент у материнстві: практичні поради
Тайм-менеджмент для молодих мам, які лише починають розуміти, що таке материнство – незамінний помічник. Вивчивши основні правила тайм-менеджменту, вдасться по-справжньому жити та насолоджуватися життям, а не виживати, перетворивши щодня на боротьбу.
Отже, як усе встигнути мамі, що годує — поради, які зроблять життя простіше:
- Гнучке планування.
Завжди майте на запасі кілька варіантів планування дня:
- коли все буде ідеально, за спланованим вами графіком;
- коли трапляються деякі збої в плані (дитина відмовляється спати, гуляти, їсти);
- коли звичайний режим дня зруйновано.
І що найважливіше у тайм-менеджменті для материнства – навчитися перемикатися між варіантами планів без стресу. Дитина спить — займайтеся тим, що заплановано, не спить — беріть її з собою і робіть ті справи, які можна в такій ситуації, вередує — проводьте день з малюком, а на вечерю для дорослих членів сім’ї дістанете пельмені з морозилки.
2. Правильна організація домашніх справ та вміння приймати підтримку близьких.
Це один із китів тайм-менеджменту в материнстві. Дотримання цієї рекомендації – реальна допомога в організації комфортного повсякденного життя. Але тут не обійтися без підтримки та допомоги чоловіка, а також послуг розумної домашньої техніки:
- продукти закуповуємо на тиждень – тут доречною буде допомога чоловіка (можна відправити до магазину зі списком необхідного) або скористатися послугою доставки товарів додому (в Україні багато магазинів це практикують);
- у морозилці завжди мати запас напівфабрикатів – котлети, фарширований перець, нарізані на кубики овочі, пельмені, вареники;
- користуємося мультиваркою – прискорює процес, а приготування може відбуватися майже без вашої участі;
- прибирання — тайм-менеджмент у материнстві вчить приділяти на цей процес приблизно по 20 хвилин на день (щоразу в іншій зоні), тоді житло завжди буде в чистоті.
І найважливіше, що має навчитися робити кожна мама в декреті – делегувати частину справ іншим, а не намагатися все звалити на себе, і навіть у найзавантаженіші дні знаходити час для себе коханої. Катастрофи не станеться, якщо в будинку будуть не вимита підлога, зате мама зможе виділити час і відпочити, відновити свій психоемоційний стан.
Якщо вам потрібна підтримка, інформація про те, як спростити побут або вміти просити про допомогу, скористайтеся послугами Гарячої лінії підтримки батьків. Дзвінки по Україні абсолютно безкоштовні.
Телефонуйте з пн – пт, з 9:00-19:00 і в сб з 9:00-16:00.