Тато та здоров'я немовляти - Статті ГО Лада
Тато та здоров’я немовляти
Тато та здоров'я немовляти

На стан здоров’я сучасних дітей впливають багато факторів, починаючи від екології, закінчуючи способом життя, який дитина веде на різних етапах свого розвитку. Але не останню роль у тому, яким буде здоров’я дитини в дитинстві, а потім і в дорослому житті, грає і здоров’я мами та тата на момент зачаття. Донедавна вважалося, що основну роль цьому має здоров’я майбутньої мами дитини. Однак останнім часом все більше дослідників та лікарів у різних країнах світу, у тому числі й в Україні, схиляються до думки, що здоров’я дитини залежить від батька також.

А вам цікаво, від кого залежить здоров’я дитини? Тоді давайте розбиратися, як здоров’я батьків впливає на здоров’я їхніх дітей.
Здоров’я батьків та майбутніх дітей: як гени тата впливають на дитину?

Навіть люди, далекі від медицини, знають про існування хвороб, які можуть передаватися дитині у спадок від мами чи тата. Це трапляється, коли малюк отримує від батьків ген, що мутував, який є причиною того чи іншого захворювання. Але чиї гени в ланцюжку «здоров’я батьків – здоров’я майбутньої дитини» є важливішими? Це питання давно цікавило дослідників, які намагалися дізнатися, на скільки відсотків здоров’я дитини залежить від батька. І нещодавно відповідь була знайдена.
Фахівці з університету Північної Кароліни (США) знайшли підтвердження того, що ДНК тата відіграє важливішу роль у формуванні організму дитини, ніж гени матері. Тобто, якщо в сім’ї є ген певного захворювання, то шансів, що він перейде нащадкам, вищі, якщо його носієм є хтось по чоловічій лінії.

Здоров’я дитини залежить від віку батька

Стан здоров’я новонароджених частково залежить від віку тата на момент зачаття. Наприклад, якщо у 20-річному віці цей показник становить близько 25, то у 40 років кількість потенційних мутацій досягає вже 65. А ось вік жінок у цьому плані на здоров’я майбутньої дитини не впливає.

Вчені зробили ще одне дивовижне відкриття: вік тата впливає не тільки на здоров’я майбутньої дитини, а й на стан мами малюка. Зокрема, виявилося, що жінки, які виношують дитину від чоловіка віком від 45 років, на 28% більш схильні до патологій обміну глюкози. Вчені поки що не знайшли точного пояснення цьому феномену, але припускають, що причина може критися в плаценті, яка містить ДНК як мами, так і тата.

Особливості стану здоров’я дитини: яка у цьому роль способу життя тата?

Здоров’я батьків та здоров’я майбутньої дитини взаємопов’язані не лише у плані генів, які мами та тато передають малюкові. На стан майбутнього малюка впливає спосіб життя батьків. Мабуть, всі знають, що під час вагітності жінці не можна палити, вживати алкоголь, важливо стежити за своїм харчуванням та станом нервової системи, тому що все це впливає на здоров’я майбутньої дитини. При цьому донедавна роль тата в цьому плані не бралася до уваги. Проте тепер лікарям в Україні та інших країнах світу добре відомо, від кого залежить здоров’я майбутньої дитини – однаково від обох батьків. А це означає, що спосіб життя тата до моменту зачаття дитини так само важливий, як і мами.

Якщо говорити про взаємозв’язок «тато та новонароджений», то на здоров’я малюка впливають такі моменти:

  • харчові звички майбутнього тата;
  • наявність у чоловіка зайвої ваги;
  • пристрасть до алкоголю;
  • паління.

Вчені виявили, що надмірна вага у тата може спричинити порушення метаболізму у дитини. Якщо кілька місяців до зачаття тато відчував дефіцит фолієвої кислоти, це підвищує ризик появи різного плану дефектів у малюка. Паління, алкоголь, наркотики можуть викликати мутації у сперматозоїдах тата, що, своєю чергою, безпосередньо впливає на здоров’я майбутньої дитини. Якщо тато зловживає алкоголем, це може стати причиною недостатньої ваги у дитини, а також порушення когнітивних здібностей.

Що тато може зробити заради здоров’я майбутньої дитини?

На генетичному рівні зв’язок «тато і дитина» дуже тісний, зокрема, коли йдеться про здоров’я батьків та майбутню дитину. Чи народиться малюк міцним, залежить не тільки від того, як мати під час вагітності стежить за своїм здоров’ям, а й від тата. А значить, ще за кілька місяців до планованого зачаття татові варто задуматися про те, що можна, а що не можна, можливо, доведеться переглянути свій спосіб життя та звички.

Список того, що варто зробити татові до зачаття:

  • здати аналізи на наявність інфекційних захворювань;
  • пройти генетичне тестування;
  • відмовитись від шкідливих звичок;
  • харчуватися правильно та збалансовано.

Не останню роль у формуванні здоров’я майбутньої дитини грає і психоемоційний стан батьків перед зачаттям. Постійні стреси, переживання, нервова напруга – все це може дати небажані наслідки. У період планування вагітності обидва партнери потребують підтримки один одного. Якщо самостійно впоратися зі стресами не виходить, є сенс скористатися допомогою психологів, послуги яких у нашій країні доступні багатьом.

І, звичайно, варто пам’ятати, що можливості сучасної медицини дозволяють прогнозувати здоров’я майбутньої дитини. Якщо у вас є питання або деякі переживання, скористайтеся послугами спеціалістів для того, щоб пройти обстеження, а якщо знадобиться, то отримати медичну допомогу, лікування. І не забувайте – до послуг пар сьогодні є багато хороших центрів планування сім’ї, де надають психологічну та медичну допомогу, допомагають стати батьками здорових діток у будь-якому віці.

Редакторка статті: Тетяна Червяк, педіатриня, експертка з грудного вигодовування, доула, спеціалістка з тілесних практик.

Поділитись матеріалом