
Кесарів розтин – хірургічна операція, що застосовується в пологових будинках України та світу, коли розродження природним шляхом неможливе або становить ризик для здоров’я або життя матері та дитини. Як і після будь-якого хірургічного втручання, після кесаревого розтину організму потрібен час на відновлення. Ускладнюється процес і тим, що відновлюватися організм матері має не лише після хірургічного втручання, а й після 9 місяців вагітності, які також залишили відбиток на здоров’ї та самопочутті жінки.
Одне з найпоширеніших питань жінок, які мають таку операцію або які вже пройшли через неї – як швидко відновитися після кесаревого розтину? На процес відновлення після пологів шляхом кесаревого розтину впливає багато факторів. Розповісти все про кесарів розтин у межах однієї статті не вдасться, але ми постараємося відповісти на основні питання про операцію та відновлення після неї.
Який стан може бути після кесаревого розтину?
У післяопераційний період майже кожна жінка стикається з такою симптоматикою:
- біль у животі;
- нудота;
- спрага;
- голод;
- вагінальна кровотеча (лохії);
- запор.
Стан після пологів шляхом кесаревого розтину досить тяжкий. Тому в цей період кожна жінка потребує допомоги та підтримки близьких. Оскільки відразу після операції жінці не можна самостійно вставати, їй можуть знадобитися послуги помічників (з-поміж медперсоналу або родичів).
Відновлення організму після кесаревого розтину – процес індивідуальний. Деякі матусі вже наступного дня почуваються порівняно непогано, тоді як іншим на відновлення сил може знадобитися більше часу. Тому, якщо говорити про те, через скільки днів виписують після кесаревого розтину, все залежить від того, наскільки важкими були пологи і як швидко жінка відновлюється після операції. У більшості пологових будинках України після кесаревого розтину виписують на 5-6 добу.
Відновлення після кесаревого розтину: що впливає на процес?
Термін відновлення після кесаревого розтину залежить від багатьох факторів. У деяких жінок після кесаревого розтину відновлення відбувається швидко та без ускладнень. Якщо ж організм породіллі ослаблений, є важкі супутні хвороби, відновлення може затягтися. Швидше відновлення після кесарева можливе, якщо жінка під час вагітності стежила за своїм здоров’ям, правильно харчувалася, підтримувала фізичну форму. Важливу роль швидкості відновлення грають і адаптаційні можливості організму, які в кожної жінки індивідуальні.
Психоемоційний стан та обстановка в сім’ї також важливі для швидкого відновлення після кесаревого розтину. Це означає, що жінці після кесарева украй потрібна підтримка близьких людей.
Реабілітація після кесарева: що робити, щоб прискорити відновлення?
Щоб період відновлення після кесаревого розтину не затягнувся на тривалий час, матусі варто дотримуватися деяких порад:
- намагатися більше відпочивати, але при цьому зберігати достатню рухову активність, щоби не відбувся застій крові в судинах;
- у період відновлення після кесаревого розтину частину обов’язків слід делегувати іншим членам сім’ї;
- стежити за емоційним станом – уникати стресів, зайвих переживань, навчитися брати підтримку близьких;
- регулярно гуляти – у перші тижні відновлення після кесаревого розтину інтенсивні навантаження протипоказані, але прогулянки на свіжому повітрі у повільному темпі – те, що треба;
- не терпіти сильний біль – якщо виникає потреба, прийняти знеболювальні препарати, але якщо біль триває довго або має гострий характер, звернутися за допомогою до лікаря – можливо, буде потрібна додаткова діагностика;
- якщо виникли складнощі із грудним вигодовуванням, що буває після кесарева, зверніться за допомогою та підтримкою на Гарячу лінію (в Україні є така — 0 800 500 313) або до лікаря, який підкаже, що можна зробити для вирішення проблеми.
Намагайтеся зробити період відновлення після кесаревого розтину вдома максимально комфортним і приємним для себе і малюка, навіть якщо в перші дні складно або щось не виходить.
Як доглядати за швом після кесаревого розтину?
Під час кесаревого розтину може бути використаний вертикальний або горизонтальний розріз. У пологових будинках України найчастіше вдаються до останнього, оскільки він є вдалим рішенням у косметичному плані.
У жінок, яким було зроблено кесарів розтин, відновлення залежить від правильності догляду за швом. У перші дні після операції для зниження болю вдаються по допомогу до анестетиків. Через кілька днів біль у місці кесаревого розтину зменшується і наступний період відновлення можна обходитися без знеболювальних.
Протягом першого тижня після кесаревого розтину жінці не обійтися без медичної допомоги, а точніше без послуг медсестри, яка проводить післяопераційну обробку швів та зміну пов’язки. На 8-9 добу відновлення після кесаревого розтину, коли сформувався рубець, жінка може приймати душ, не боячись, що бактерії інфікують ранову поверхню. Якщо загоєння проходить правильно, в рану не потрапила інфекція, то жодних додаткових маніпуляцій не доводиться робити.
Рекомендації після кесаревого розтину
Перші 2 місяці відновлення після кесарева жінці не можна підіймати нічого важчого за 2 кг. Тому на цей період є сенс скористатися послугами няні чи родичів.
Спочатку, коли відбувається відновлення шкірного покриву в області розрізу, може виникати сильне свербіння. Це – нормальний процес. У період відновлення після пологів варто підв’язувати живіт слінгом, ребозо чи бенгкуком. Для того, щоб шрам згодом став непомітним, у період відновлення рубець можна мазати спеціальними кремами та мазями. Після загоєння через кілька місяців можна зменшити рубець завдяки спеціальному масажу.
Кесарів розтин або природні пологи?
Нерідко від жінок, які не народжували, можна почути питання: «Що краще — кесарів розтин або природні пологи?». Природні пологи тому так і називаються, що такий варіант розродження є природним для жінки. Тому якщо немає медичних показань, лікарі зазвичай не вдаються до послуг скальпеля. До того ж відновлення після природних пологів протікає легше і швидше.
Редакторка статті: Анна Могірчук, післяпологова доула, консультантка з грудного вигодовування, спеціалістка з тілесних практик.