Випадає волосся після пологів - Статті ГО Лада
Випадає волосся після пологів
Випадає волосся після пологів

Чимало жінок вважають, що вагітність і випадіння волосся – явища взаємозв’язані. Та чи справді це так? Пропонуємо розібратись у тому, чому випадає волосся під час вагітності й годування грудьми, це норма чи один із симптомів серйозного захворювання. А також коли слід бити на сполох і що робити, якщо випадає волосся при годуванні груддю.

Чому може випадати волосся?

Для того, щоб зрозуміти, коли випадіння волосся є нормою, а коли патологією, слід дещо знати про процес його росту. Життєвий цикл кожного волоска складається із декількох фаз. Спершу йде фаза активного росту волосся (може тривати 2-4 роки). Після неї приходить перехідна фаза, коли ріст волоска сповільнюється, а фолікула стає меншою. В час третього етапу волосок повністю зупиняється в рості й переходить у фазу спокою, після чого випадає (цей період може тривати 2-4 місяці). Згодом на місці втраченого волоска з’являється новий. Його життєвий цикл відбувається за такою ж схемою.

Тому впродовж усього життя випадіння волосся є нормою. Спеціалісти навіть підрахували, скільки має випадати волосся в день – близько 100 волосків. Проте у період вагітності та після пологів у жінки може випадати значно більше, ніж 100 волосків у день. У деяких ця кількість може доходити до 300 чи навіть більше. Якщо після пологів жахливо випадає волосся, що робити в такій ситуації? І найважливіше – чи відновиться волосся після випадіння?

Випадіння волосся після пологів: норма чи патологія?

Вагітність, пологи й період лактації – час, коли в організмі жінки відбуваються кардинальні зміни. Перш за все, під час вагітності змінюється гормональний фон. Зокрема в час виношування дитині в жіночому організмі суттєво підвищується рівень гормону естрогену, який з-поміж іншого відповідає і за ріст волосся. Під дією естрогену змінюється звичний цикл росту і випадіння волосків. В період вагітності вони не переходять у фазу спокою, а постійно залишаються активними, а тому і практично не випадають. Саме тому в час виношування дитини більшість жінок зауважують, що локони у них стали густішими, ніж будь-коли раніше, а випадіння зупинилося. А якщо волосся випадає під час вагітності, слід звернутися до лікаря й відшукати причину такого стану.

Після пологів гормональний фон знову змінюється – рівень естрогену різко падає. Паралельно з цим жінка може зауважити випадіння поодиноких волосків, хоча у деяких жінок після пологів волосся випадає клаптями. Причиною випадіння є перехід волосків із фази активного росту, яка тривала всю вагітність, до періоду спокою. Після нього наступає випадіння волосся, яке уже пройшло свій повний життєвий цикл.

Скільки триває випадіння волосся після пологів

Випадіння волосків зазвичай стає найбільш відчутним через 3-4 місяці після вагітності та пологів. Проте в більшості випадків не слід панікувати, коли волосся почало випадати після пологів і сприймати такий стан як початок тотального облисіння. Зазвичай у молодих мам волосся відновлюється після випадіння уже через декілька місяців – на місці волосків, які випали, з’являються нові. Спершу вони нагадують легкий пушок, а згодом стають більш міцними. У більшості молодих мам випадіння волосся зупиняється, і локони повністю відновлюються впродовж року після пологів. Проте якщо минуло вже більше року після вагітності, а випадіння волосся продовжується і його густота так і не стала такою, як до пологів, варто шукати причину з лікарем.

Випадіння волосся після пологів: причини й лікування

Після пологів минуло декілька місяців, а волосся січеться і випадає – що робити в цьому випадку? Інколи причиною випадіння волосків можуть бути не звичні зміни в організмі жінки, а захворювання, сильна втома і перевантаження. Головне питання більшості молодих мам: якщо випадає волосся, до якого лікаря звернутися? Причин випадіння локонів після пологів може бути чимало, тому найкраще звернутися до свого сімейного лікаря, а він уже порадить, які аналізи здавати, щоб визначити, чому випадає волосся під час годування грудьми. Зазвичай надто інтенсивне випадіння локонів у жінок після пологів може бути зумовлене такими причинами.

Стрес

Одна із найпоширеніших причин інтенсивного випадіння волосся у матері-годувальниці – стрес, недосипання, постійна емоційна напруга. Все це не найкращим чином впливає на зовнішність жінки, тим паче після пологів. Через стреси волосся може почати випадати навіть у жінок та дівчат, які не народжували. Якщо причиною випадіння локонів після пологів є нервова напруга та стрес, допоможуть заспокійливі засоби, назначені лікарем.

Анемія

Після пологів дуже сильно випадає волосся – що робити? Перш за все, здати аналізи й перевірити рівень гемоглобіну. У багатьох жінок після пологів розвивається анемія, яка й веде до випадіння волосся. Вирішується проблема прийомом залізовмісних препаратів і вітаміну В12, які слід пити за призначенням лікаря. Коли анемія пройде, випадіння волосся також сповільниться.

Авітаміноз

Якщо причиною проблеми є авітаміноз, то допоможуть зупинити випадіння волосся після пологів вітаміни. Однак спершу слід здати аналізи й визначити, які саме нутрієнти в дефіциті. Щоб уникнути після пологів випадіння волосся, зумовленого авітамінозом, слід харчуватися повноцінно та збалансовано, а також стежити за своїм здоров’ям, оскільки авітаміноз може бути результатом різних захворювань.

Поганий кровообіг на голові

Одна з причин, чому після пологів дуже сильно випадає волосся – порушений кровообіг в шкірі голови. Саме через кров волосяні фолікули отримують необхідні їм поживні речовини та кисень. Якщо цього не відбувається, волосся випадає. Для того, щоб посилити кровотік в ділянці голови й зупинити випадіння волосся після пологів, варто робити масажі м’якою щіткою чи пальцями. Під час процедури можна використовувати ефірні олії (тільки якщо немає алергії).

Шкірні захворювання голови

Якщо після пологів випадає волосся і свербить голова, можливо, причиною є грибок чи інше дерматологічне захворювання. Щоб випадіння не призвело до повного облисіння, варто якнайшвидше звернутися до дерматолога чи трихолога.

Ендокринні хвороби

Одна з можливих причин, чому випадає волосся – гормональний збій. Причому це можуть бути не природні зміни в організмі після пологів, а патології, зумовлені неправильною роботою ендокринної системи. Якщо після пологів випадає волосся в результаті ендокринних патологій, то також у жінки можуть бути часті перепади настрою, різка зміна ваги, проблеми зі шкірою, безсоння. З такими симптомами не варто затягувати з візитом до ендокринолога.

Після пологів сильно випадає волосся: що робити?

Щоб після пологів випало все волосся – таке трапляється вкрай рідко. Тільки якщо причиною випадіння є серйозне захворювання. Проте навіть якщо у день випадає волосся в кількості, яка вважається нормою після пологів, є деякі методи, які допоможуть мінімізувати процес випадіння старих і пришвидшити ріст нових волосків.

Після пологів сильно випадає волосся: як лікувати

Зменшити інтенсивність випадіння локонів допоможуть:

  • лікувальні шампуні проти випадіння волосків;
  • маски, які активують сплячі фолікули й зупиняють випадіння;
  • масажі для посилення циркуляції крові;
  • комплекс вітамінів та мінералів проти випадіння волосся.

Чимало варіантів для жінок, у яких випадає волосся після пологів, пропонує сучасна косметологія. Зокрема, зупинити випадіння волосків, зумовлене різними причинами, допомагає біоревіталізація, мезотерапія та інші ін’єкційні процедури.

Випадає волосся: чим лікувати в домашніх умовах?

Зупинити інтенсивне випадіння і пришвидшити ріст локонів можна й в домашніх умовах. Так, жінкам, у яких випадає волосся, народна медицина радить робити маски з оливкової олії, меду, яєчних жовтків. Також можна ополіскувати локони відваром дубової кори, цибулевого лушпиння, кропиви, ромашки, лопуха, шавлії, подорожника, материнки. Щоб зупинити випадіння волосся, народна медицина рекомендує компреси з касторовою, мигдальною, реп’яховою чи кедровою олією.

Мінімізувати шкідливий вплив на волосся після пологів

Якщо після народження дитини сильно випадає волосся, слід відмовитися від використання засобів, які його ще більше ослаблюють та руйнують фолікули, а це:

  • фарби з аміаком чи перекисом водню – від них волосся випадає ще сильніше;
  • фени, випрямлячі та інші гаджети – пересушують волоски й ті випадають;
  • засоби для стайлінгу – пошкоджують структуру волоска чи його фолікулу, в результаті волосся випадає.

Після пологів, доки волосся не відновилося і не перестало випадати, варто відмовитися від «тугих» укладок. Не варто розчісувати локони, коли вони мокрі, чи надто інтенсивно терти голову рушником – від цього волоски швидше випадають.

Якщо після пологів почало сильно випадати волосся, це далеко не завжди є причиною для тривоги. Однак додатковий догляд для локонів у цей особливий час не завадить.

Редакторка статті: Наталя Домбровська, ендокринологиня.

Поділитись матеріалом