Як правильно завершити грудне вигодовування - Статті ГО Лада
Як правильно завершити грудне вигодовування
Як правильно завершити грудне вигодовування

Грудне вигодовування – це чутливий період матері та дитини. Це не тільки харчування дитини, а й емоційні переживання, перший досвід спілкування, формування прихильності та близькості. Коли дитина підростає, у мами постає питання, коли завершувати грудне вигодовування? Давайте розберемося.

У скільки завершувати грудне вигодовування?

Після введення прикорму, у віці дитини шести місяців, потрібно далі продовжувати грудне вигодовування. Педіатри вважають, що грудне молоко обов’язкове харчування дитини до року. ВООЗ рекомендує продовжувати ГВ до двох років.

М’яке завершення грудного вигодовування для дитини може статися у віці від року до двох. Саме в цей період у малюка з’являється активний інтерес до різних харчових продуктів та зменшується потреба у ГВ. Однак мама може прийняти рішення годувати дитину довше, але це не означає, що їй буде складніше завершити ГВ. Навіть всупереч тому, що малюк подорослішав і більше розуміє, мама пізніше так само зможе закінчити годувати грудьми.

Отже, у якому віці відучувати від грудного вигодовування вирішує кожна мама індивідуально. Розглянемо ситуації, коли закінчення ГВ краще відкласти.

Розглянемо ситуації, коли закінчення ГВ краще відкласти.

Коли закінчувати ГВ не рекомендується

  • Згорнути ГВ коли у дитини ріжуться зубки або вона хворіє. У ці періоди малюк як ніколи потребує материнської ласки та уваги. Зачекайте, коли у дитини вилізуть зубки або вона зміцніє.
  • У період вакцинації також не плануйте закінчення грудного вигодовування.

Припинити годування грудьми краще поступово, щоб дитині та мамі було комфортно. Для цього знадобиться трохи терпіння та часу.

Як плавно прибрати ГВ – прості поради

  1. Поспостерігайте скільки разів на день дитина прикладається до грудей. Проаналізуйте, з якою метою вона це робить: малюк голодний, хоче увагу, шукає втіхи, коли образився чи хоче спати. Якщо прикладань занадто багато, не панікуйте, у вас вдасться згорнути ГВ, але часу на це може піти трохи більше.
  2. Залиште недоторканним перше та останнє годування, а також нічне. Вдень, не прикладайте дитину на кожну вимогу. Тепер, коли ви розпочали процес завершення грудного вигодовування, вчіть дитину заспокоюватися не шляхом прикладання до грудей. Коли малюк плаче, тому що вдарився або засмутився, обійміть його, поцілуйте і пригорніть. Скажіть, що ви поряд і допоможете йому. Дайте зрозуміти малюкові, що можна заспокоїтися і без маминих грудей.
  3. Припинення ГВ не може бути різким. Якщо дитина звикла укладатися на денний сон під мамине молоко, то залиште їй цей привілей, а решту прикладень скасуйте. У вас залишиться тільки ранкове, денне, вечірнє і нічне годування, якщо малюк все-таки прокидається вночі. Важливо витримати кілька днів, а потім рухатись далі, щоб м’яко відучити від грудей дитину.
  4. Поступово замініть ранкове годування звичайною їжею, потім денне, залишивши тільки вечірнє. Коли залишається одне годування на добу, мама замислюється як відібрати від грудного вигодовування дитину.
  5. Якщо вам залишилося прибрати тільки нічні годування та з рештою ви впоралися, продовжуйте далі. Будьте рішучі та наполегливі. Впевненість мами відчуватиме і дитина.
  6. Перед тим як відправитися на нічний сон, погодуйте дитину їжею, напоїть водою і введіть нові ритуали для засинання, замість звичного прикладання до грудей. Наприклад, можна розглядати картинки в книзі на тему сну, можна укладати спати всі іграшки, співати колискову, заколисувати дитину на фітбол або просто носити на ручках по кімнаті. Існує міф, щоб відлучити дитину від грудей, мамі потрібно поїхати та залишити дитину на кілька днів із татом чи бабусею. Не варто цього робити, оскільки в цей період малюк потребує підтримки мами. Пам’ятайте, різке завершення ГВ може негативно зашкодити здоров’ю мами, оскільки організму потрібен час, щоб перестати виробляти молоко.

Як тільки дитина засне без грудей, у мами можуть з’явитися сумніви, чи правильно вона вчинила, може потрібно було ще почекати, а чи не рано відлучила, що робити з повними грудьми молока і як завершити грудне вигодовування?

Якщо дитина заснула без грудей – це ще не означає закінчення годування та згортання лактації. Несподівано дитина може захворіти, і в такому випадку, ваше завершення ГВ може відкотитися на кілька кроків назад. Нічого страшного, після того, як малюк одужає, можете продовжувати процес завершення грудного вигодовування. Поступово ви звернете лактацію.

Розгляньмо зміни в організмі мами, коли вона перестала годувати грудьми.

Відчуття мами, що годує грудним молоком, після завершення ГВ

Згадайте, як наливаються груди, коли малюк пропустив годування. Відчуття тяжкості, дискомфорту та психологічної нестабільності. Хочеться якнайшвидше обійняти та погодувати дитину. Це все природно, адже мамам властиво дбати про своїх дітей.

Коли дитина підростає і кількість ГВ скорочується, поступово груди адаптуються і мама більше не відчуває дискомфорту.

Що ж відбувається, коли перестають годувати грудьми?

Спочатку непросто. Знову відчувається приплив молока та бажання прикласти дитину. Оскільки організму потрібен час перелаштуватися, перед мамою може виникнути питання, що робити з повними грудьми?

Чи потрібно зціджувати молоко після завершення ГВ?

Зціджувати молоко після закінчення ГВ необхідно тільки тоді, коли ви відчуваєте повні груди. При цьому не перестарайтеся. Чим більше ви зцідите, тим більше молока буде. Зціджувати рекомендується до комфортного стану. Поступово організм адаптується, і у вас станеться природне припинення лактації.

Редакторка статті: Катерина Савченко, консультантка з грудного вигодовування.

Поділитись матеріалом