
Пологи – це відповідальний момент у житті вагітної жінки. До них майбутня мама готується задовго до дня ікс. Звичайно, для батька дитини поява нового члена сім’ї так само зворушливо, як і для мами та часто подружжя наважується на спільні пологи.
Зазвичай подружній парі потрібен час, щоб визначитися, чи чоловік повинен бути присутнім на пологах. Вам підходять партнерські пологи, якщо:
- батько дитини сам цього хоче;
- чоловік допомагав вам при вагітності та цікавився вашим здоров’ям;
- чоловік відвідував курси та знає, що його чекає у пологовій залі;
- ви довіряєте чоловікові.
Батько на пологах – не нова практика. Якщо подружня пара ухвалить рішення, щоб чоловік був присутній під час пологів, то йому також потрібно підготуватися до цієї події.
- Відвідати разом із дружиною спеціальні курси для вагітних, щоб зрозуміти, яка роль чоловіка під час пологів;
- Поспілкуватися із друзями, які пройшли партнерські пологи;
- Зібрати інформацію про пологи на форумах.
Що потрібно знати про партнерські пологи? Карантин – перешкода чи ні?
Партнерські пологи в Україні практикують понад 15 років. І якщо раніше породіллі сумнівалися, чи потрібно чоловіку бути присутнім на пологах, то сьогодні за статистикою, 50% батьків обирають партнерські пологи з чоловіком.
На жаль, із всесвітньою пандемією COVID-19, була введена заборона на партнерські пологи під час карантину. Проте за фактом, ця заборона поширюється лише під час червоної зони. Якщо область знаходиться в жовтій зоні, то в деяких державних пологових будинках країни дозволено присутність чоловіка на пологах. Звичайно ж, за дотримання всіх норм карантину.
Партнерські пологи під час пандемії зробили свої правила. Тепер чоловікові, крім стандартних документів:
- аналізу крові на ВІЛ та сифіліс;
- флюорографії за останні півроку;
- потрібні додаткові:
- негативний ПЛР-тест, зроблений не раніше 72 години до моменту пологів;
- довідка від сімейного лікаря про перенесене захворювання, якщо батько хворів на ковід.
- потрібні додаткові:
Про те, що ще потрібно чоловікові на партнерські пологи, додатково скажуть у пологовому будинку.
Де краще народжувати?
Вибір пологового будинку – відповідальний момент серед подружніх пар. Партнерські пологи практикують як у приватних, так і у державних пологових будинках. При виборі пологового будинку слід враховувати:
- Розташування. Пам’ятайте, що перейми можуть розпочатися будь-якої доби, вибирайте пологовий будинок, який територіально близько до вашої оселі, щоб не стояти в пробках.
- Державні пологові будинки оснащені сучасним обладнанням для партнерських пологів. Їх також слід розглянути перед партнерськими пологами.
Що потрібно зробити чоловікові перед партнерськими пологами?
Підготуйтеся заздалегідь. Домовтесь з лікарем і запишіть його ПІБ та номер телефону, щоб під час перейм не напружувати дружину пошуками контакту. Дізнайтеся у дружини, де стоять зібрані речі до пологового будинку, щоб одразу їх взяти з собою.
Що робити, коли у дружини починаються перейми?
Коли у жінки почалася родова діяльність у вигляді перейм або відійшли води, головне не панікувати. Пологи це тривалий процес, який часто розтягується на кілька годин. Незважаючи на запас за часом, слід відправитися в пологовий будинок відразу, як почалася пологова діяльність.
Як батькові бути корисним під час пологів?
- Заповніть всі папери у пологовому будинку замість дружини.
- Пам’ятайте про основні потреби породіллі: знеболювання, комфорт, фізичний догляд, підтримка та розуміння того, що відбувається. Подумайте, як ви можете задовольнити кожну потребу.
- Рахуйте час перейм та інтервал між ними. Зазвичай породіллі не до цього, і якщо чоловік рахуватиме час, то він пролетить непомітно для них обох.
- Дихайте разом із дружиною, щоб вона могла не збитися з ритму та легше перенести біль при переймах.
- Робіть їй масаж в області попереку.
- Підбадьорюйте дружину і говоріть їй багато лагідних слів.
- Підтримуйте породіллю та допомагайте їй зайняти найбільш безболісну позу.
- Слухайте дружину та виконуєте всі її прохання.
- Виступайте ініціатором та пропонуйте дружині фітбол та інші пристосування, які є у пологовій залі.
Найзворушливіший момент при пологах — народження нового життя. Коли тато поряд, він один із перших бере на ручки свою дитину і в нього починають проявлятися батьківські почуття. Ці зворушливі моменти вартують того, щоб пройти разом із дружиною весь шлях родової діяльності. Слід зазначити, якщо чоловік не йде на пологи, це зовсім не означає, що він не має батьківських почуттів. Вони є, але виявляються трохи згодом, приблизно через місяць після народження дитини.
Редакторка статті: Олена Бичкова, доула, співзасновниця ГО “Лада”.